Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Kierowcy BKM strajkowali w Żorach. Nie wyjechały autobusy

02.08.2021 22:14 | 3 komentarze | ska

Wszystkie linie Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej w Żorach zostały zablokowane w piątek 30 lipca przez strajk ostrzegawczy kierowców przewoźnika - firmy A21, która obsługuje żorskie kursy. Paraliż komunikacji publicznej trwał około dwóch godzin. 

Kierowcy BKM strajkowali w Żorach. Nie wyjechały autobusy
Piątkowe poranne kursy nie odbyły się ze względu na strajk kierowców. fot. arch. UM Żory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kierowcy BKM strajkowali w Żorach. Nie wyjechały autobusy

Mieszkańcy Żor, którzy planowali pojechać w piątkowy poranek Bezpłatną Komunikacją Miejską byli zmuszeni do zmiany swoich planów. Wszystko przez strajk kierowców przewoźnika, którzy w taki sposób postanowili zawalczyć o lepsze płace. 

Warto dodać, że przewoźnik A21 realizuje kursy także w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. W tych miastach także w piątek 30 lipca mieszkańcy musieli liczyć się z utrudnieniami, bo kierowcy strajkowali. Na szczęście blokada odbyła się w godzinach 5.00-7.00, więc jadący do pracy na godz. 8.00 już nie odczuli żadnych komplikacji. 

Przyjęli porozumienie płacowe

Strajk zablokował 8 linii i 22 kursy, odbywające się we wskazanym czasie. Oficjalnym powodem strajku kierowców firmy A21 było wywalczenie wzrostu wynagrodzenia. Protest okazał się skuteczny, bo zarząd spółki A21 przyjął porozumienie płacowe z kierowcami.

Na kursach MZK też były problemy

Należy podkreślić, że wspomniany przewoźnik realizuje kursy również dla Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, m.in. na trasach przebiegających przez Wodzisław Śląski, Czerwionkę-Leszczyny i Żory. W dniu strajku członkowie zarządu MZK spotkali się z przedstawicielami A21 w celu wyjaśnienia sprawy.