środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Już niedług ruszy remont ul. Tysiąclecia w Wodzisławiu Śl. Mieszkańcy: chwila utrudnień, radość na lata

28.07.2021 07:00 | 3 komentarze | juk

Mieszkańcy ul. Tysiąclecia w Wodzisławiu Śl. mają powody do zadowolenia. Już niedługo ruszy długo wyczekiwany remont drogi, będzie też więcej miejsc parkingowych.

Już niedług ruszy remont ul. Tysiąclecia w Wodzisławiu Śl. Mieszkańcy: chwila utrudnień, radość na lata
- Cieszę się, że zostanie wyremontowany także boczny odcinek ul. Tysiąclecia, który jest naprawdę w fatalnym stanie - mówi radny Roman Kapciak.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ul. Tysiąclecia w Wodzisławiu Śl. jest ważnym traktem łączącym dzielnicę Nowe Miasto ze Starym Miastem. Zaczyna się od skrzyżowania z ul. Daszyńskiego, a kończy na skrzyżowaniu z ul. 26 Marca. Jej stan odbiega jednak od poprawnego - posiada liczne ubytki i spękania. Okoliczni mieszkańcy mają również problem z niewystarczającą liczbą miejsc parkingowych. Już niedługo ich ilość, a także jakość drogi ulegną znacznej poprawie. Wkrótce ruszy remont drogi wraz z pracami towarzyszącymi.

Zakres prac

Przedmiot remontu obejmuje wymianę nawierzchni jezdni drogi ul. Tysiąclecia, remont i przebudowę chodnika, regulację zakresu zieleni oraz uporządkowanie stref parkingowych poprzez ich przebudowę na całym jej odcinku, czyli 550 metrach. Krawędź jezdni ulegnie korekcie, zmniejszając jej szerokość i ujednolicając ją do 5 m (z wyjątkiem włączenia do ul. 26 marca gdzie szerokość jezdni będzie wynosić prawie 8 m). Miasto zakończyło już procedurę przetargową. Przebudową drogi za nieco ponad 1 mln zł zajmie się firma z Kędzierzyna-Koźlego.

Nowe miejsca parkingowe kosztem wycinki drzew

Jednym z ważniejszych aspektów głównego ciągu ul. Tysiąclecia jest stworzenie nowych prostopadłych miejsc parkingowych, a także unormowanie szerokości i lokalizacji chodnika i pasa zieleni. W związku z planowaną inwestycją zachodzi konieczność wycinki istniejącego drzewostanu. To przede wszystkim wieloletnie lipy, które do tej pory oddzielały drogę od chodnika. W sumie pod topór pójdzie 45 drzew.

W miejsce pasa zieleni powstaną nowe prostopadłe miejsca parkingowe.

Po lewej stronie (od strony skrzyżowania z ul. Daszyńskiego): na odcinku od budynku nr 1 do budynku nr 12 w miejsce pasa zieleni będzie nowy chodnik oraz 30 miejsc parkingowych; na odcinku od budynku nr 12 do budynku nr 14 przewidziano przełożenie nawierzchni chodnika i miejsc parkingowych oraz ujednolicenia i unormowania wymiarów 5 miejsc parkingowych; na odcinku od budynku nr 14 do końca ul. Tysiąclecia przewidziano przełożenie nawierzchni chodnika z kostki brukowej i miejsc parkingowych - zaprojektowano tam 81 nowych miejsc parkingowych częściowo na istniejącej jezdni i częściowo w miejscu pasa zieleni.

Po prawej stronie: na odcinku od skrzyżowania z ul. Daszyńskiego do budynku nr 1 przewidziano przełożenie istniejącego chodnika, zaprojektowano również remont istniejących miejsc parkingowych prostopadłych; na odcinku od budynku nr 1 do budynku o numerze 22 zaprojektowano 25 miejsc parkingowych; na odcinku od budynku nr 22 do końca drogi przewidziano jedynie dostosowanie wysokościowe chodnika i pasów zieleni do nowej wysokości jezdni.

Wyremontują też boczny odcinek

Na tym jednak nie koniec zmian w tej części miasta. Prócz przebudowy głównego ciągu ul. Tysiąclecia zostanie także zmodernizowany jej boczny odcinek od nr 1 do 23. To w sumie około 260 metrów. W ramach tej inwestycji zostanie wykonane odwodnienie, kanalizacja deszczowa, a także wymiana nawierzchni jezdni i chodników. Koszt inwestycji to około 402,5 tys. zł.

Fatalny stan chodnika na bocznej ul. Tysiąclecia.

Chwila utrudnień, radość na lata

- Przebudowa ul. Tysiąclecia oraz jej bocznego docinka jest jedną z większych inwestycji realizowanych w dzielnicy Nowe Miasto - mówi wodzisławski radny Roman Kapciak. - Przedsięwzięć o takim zakresie, szczególnie tych drogowych nie było tutaj od bardzo dawna - dodaje. Radny Kapciak podkreśla, że problem z niewystarczającą liczbą miejsc parkingowych bardzo doskwierał mieszkańcom. Po remoncie głównego odcinka drogi ten problem powinien zostać zniwelowany. - Cieszę się, że zostanie wyremontowany także boczny odcinek, który jest naprawdę w fatalnym stanie - zwraca uwagę.

Także mieszkańcy cieszą się z takiego obrotu sytuacji. Wanda Kisiel wraz z mężem podkreślają, że po zakończeniu remontu nie będą musieli przejeżdżać z duszą na ramieniu boczną Tysiąclecia. - W końcu nie będzie tych wykolein, które naprawdę są niebezpieczne. Kilka tygodni temu ktoś urwał koło z samochodu przejeżdżając tędy - mówią.

Ślady ostatniej "ofiary" kolein na bocznej ul. Tysiąclecia.

Prace remontowe głównego ciągu ul. Tysiąclecia, a także jej bocznego odcinka będą realizowane praktycznie w tym samym czasie. Prace mają się rozpocząć już niedługo i potwają około 5 miesięcy. W efekcie mieszkańcy będą musieli liczyć się wieloma utrudnieniami w tym czasie. Radny Kapciak oraz pani Wanda mówią jednak zgodnie: przez kilka miesięcy zacisną zęby, ale przez długie lata będą cieszyć się z inwestycji.