środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

W OSP Gorzyczki brakowało strażaków. Jednostka nie jeździła do akcji

27.07.2021 17:50 | 4 komentarze | apa

Na początku 2020 r. wysłużonego stara 266 w OSP Gorzyczki zastąpił całkiem nowy wóz strażacki marki volvo. Teraz pojawiły się pytania, czy ta inwestycja nie była na wyrost? Bo od kilku miesięcy strażacy z Gorzyczek rzadko wyjeżdżają do akcji. 

W OSP Gorzyczki brakowało strażaków. Jednostka nie jeździła do akcji
17 stycznia 2020 roku OSP Gorzyczki otrzymały nowy wóz ratowniczo-gaśniczy marki volvo.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

GORZYCZKI Do naszej redakcji dotarły informacje jakoby OSP Gorzyczki prawie w ogóle nie wyjeżdżała w ostatnim czasie do akcji. Było to dla nas zaskakujące. W pełni wyposażone volvo kosztowało prawie 830 tys. zł (810 tys. bez dodatkowego wyposażenia), przy czym aż 749 tys. zł gmina Gorzyce otrzymała z Ministerstwa Sprawiedliwości z tzw. Funduszu Sprawiedliwości, którym zarządzał Michał Woś.


Wóz wycofany na miesiąc z podziału bojowego

Nowoczesny sprzęt od ponad półtora roku jest do dyspozycji OSP w Gorzyczkach. Ile razy wyjechał do akcji? W 2020 roku było 13 wezwań, z czego Gorzyczki wyjechały do 10 z nich. Z kolei w pierwszej połowie 2021 roku OSP była dysponowana do wyjazdów 4 razy, a uczestniczyła w 2 zdarzeniach. Okazuje się, że przez miesiąc jednostka w ogóle nie była zdolna do akcji. - W okresie od 29 marca do 30 kwietnia 2021 roku jednostka była wycofana z podziału bojowego. Było to spowodowane brakiem dyspozycyjnych kierowców - mówi rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, bryg. Jacek Filas.

Brakuje ochotników 

Wojciech Strokosz z OSP w Gorzyczkach z jednej strony zapewnia, że wyjazdów do akcji nie jest mniej niż kiedyś, ale z drugiej przyznaje, że jednostka ma problemy kadrowe. Zwraca uwagę na to, że OSP to ochotnicy, są wśród nich również osoby pracujące za granicą, dlatego nie są w pełni dyspozycyjne. Do tego dochodzi brak nowych strażaków uprawnionych do udziału w akcjach.

Pandemia koronawirusa wstrzymała szkolenia organizowane przez Państwową Straż Pożarną. Nasi nowi strażacy nie mogli ukończyć tych szkoleń i z tego powodu mieliśmy problemy kadrowe. Przez 1,5 roku nie było tych szkoleń, teraz dopiero wróciły i od razu 4 osoby wzięły w nich udział - mówi.

Szkolenie zakończyło się 26 lipca i zastęp OSP, który obecnie liczy 8 osób, powiększy się o 4 ochotników. Strokosz dodaje, że bezpieczeństwo jest dla niego najważniejsze i dlatego uczestniczyć w akcjach mogą tylko osoby, które ukończyły kurs.

Wójt chwali OSP Gorzyczki

Wojciech Strokosz podkreśla, że od samego początku objęcia prezesury, stara się o to, aby remiza była systematycznie modernizowana. Wyremontowano już garaż, pomieszczenia biurowe, toalety z prysznicami, wymieniono instalację elektryczną, podłączono ogrzewanie gazowe. W 2019  została przeprowadzona  termomodernizacja budynku i remont sali gościnnej. Te działania chwali wójt gminy. - Jednostka działała prężnie, czego dowód stanowi odnowiona siedziba i nowy wóz strażacki - mówi wójt Gminy Gorzyce, Daniel Jakubczyk. Dodaje, że na temat OSP w Gorzyczkach może wypowiedzieć się tylko pozytywnie i on jest zadowolony z ich pracy. 

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości