Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

30-lecie Rydułtów. Czy rozwód z Wodzisławiem wyszedł miastu na dobre? [ANKIETA]

28.07.2021 08:55 | 18 komentarzy | apa

W 2022 roku minie dokładnie 30 lat od odłączenia Rydułtów od Wodzisławia i uzyskania na nowo praw miejskich. - Naszym założeniem było to, aby cały kolejny rok w Rydułtowach był szczególny ze względu na obchody 30-lecia - mówi Krzysztof Jędrośka, sekretarz Urzędu Miasta w Rydułtowach.

30-lecie Rydułtów. Czy rozwód z Wodzisławiem wyszedł miastu na dobre? [ANKIETA]
Z okazji przyszłorocznych obchodów 30-lecia Rydułtów został ogłoszony konkurs na logo. Projekt należy dostarczyć do 30 sierpnia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy jesteś zadowolony z tego, że Rydułtowy odłączyły się od Wodzisławia Śląskiego?

Rydułtowy. Powstał zespół ds. organizacji 30-lecia, którego członkami są pracownicy Urzędu Miasta w Rydułtowach, głównie kierowników jednostek, które będą się włączały w organizację tych obchodów. Jednym z głównych elementów świętowania jubileuszu ma być uroczysta sesja Rady Miasta, która odbędzie się w okolicach kwietnia 2022 roku. - Mamy zarys przyszłorocznych obchodów. Gotowy plan chcemy mieć już we wrześniu tego roku, aby móc ruszyć z planowaniem budżetu - mówi sekretarz.

Zapowiada się ciekawy rok

Uroczysta sesja Rady Miasta i kilkanaście dni tematycznych - to wstępny plan na przyszłoroczne święto Rydułtów. - Podczas tematycznych dni na terenie miasta będą się odbywać różne imprezy. Na pewno będą też wydarzenia sportowe i rekreacyjne, ale także te związane z budżetem obywatelskim - mówi sekretarz. Dni Rydułtów również będą inne niż w poprzednich latach, Miasto będzie chciało przetestować nową formułę i połączyć je z obchodami 30-lecia. - Już teraz zaczynamy przygotowania do tego przedsięwzięcia, ponieważ niektóre elementy muszą być zrobione z dużym wyprzedzeniem - dowiadujemy się w UM. Efektem tych prac jest ogłoszony kilka dni temu konkurs na logo 30-lecia Rydułtów. Kolejno organizowane będą konkursy fotograficzne po to, aby móc wydać jubileuszowy album. Etap związany z organizacją imprez towarzyszącym obchodom rozpocznie się po uchwaleniu budżetu na przyszły rok. - Rok 2022 może być przełomowy dla naszego miasta. Będziemy testować różne rozwiązania i część z wydarzeń mogłaby wejść na stałe do kalendarza imprez - mówi Jędrośka.

Rydułtowy teraz i 30 lat temu

Jak zmieniały się Rydułtowy na przestrzeni lat? Na to pytanie Krzysztof Jędrośka sugeruje, aby przenieść się do 1975 roku, kiedy miasto utraciło swoją autonomię. - To dla Rydułtów, ale głównie dla jego mieszkańców, był ogromny cios. Z niezależnego miasta staliśmy się dzielnicą Wodzisławia Śląskiego. Osoby pamieętające te wydarzenia mówią, że w tamtym okresie Rydułtowy stały się tzw. sypialnią Wodzisławia - tłumaczy. Po włączeniu w granice Wodzisławia, Rydułtowy straciły na znaczeniu i były traktowane jako peryferia. Ten sam proces dotyczył także ościennych gmin, czyli Radlina, Marklowic, Pszowa. - To, że my nie czuliśmy się częścią Wodzisławia spowodowało, że gdy przyszła fala przeobrażeń to na bazie Komitetu Obywatelskiego w Rydułtowach powstał ruch dążący do odłączenia i ponownego uzyskania niezależności - wspomina sekretarz. - I to jest chyba najlepsze podsumowanie tych 30 lat - słowa: „Udało się!”. Udało się odłączyć i udało się z samorządnością Rydułtów. Miasto od tych 30 lat idzie w dobrym kierunku - dopowiada.

Pierwsze koty za płoty

Aby uczcić ten jubileusz, Urząd Miasta w Rydułtowach ma dla mieszkańców propozycję - konkurs na logo. Jak czytamy w humorystycznym wpisie na stronie UM, wyzwanie jest jednocześnie bardzo proste, jak i skomplikowane. Dlaczego? Proste, bo wystarczy zaprojektować logo 30-lecia. Sprawę komplikuje jednak fakt, iż logo musi być: ładne, trochę proste a trochę skomplikowane, łatwe do wykonania różnymi technikami (druk, wyklejanie, malowanie), a także powinno uwzględniać barwy Rydułtów, czyli kolory niebieski i żółty. Na zwycięzcę czeka nagroda w kwocie 700 zł.

Jak dostarczyć projekt? 

Logo można dostarczyć do urzędu miasta w wersji elektronicznej - najlepiej płyta CD lub DVD - w zaklejonej kopercie. Na kopercie trzeba umieścić dopisek „Logo 30-lecia”. Logo można także wysłać na adres mailowy: um@rydultowy.pl. Plik powinien być w formacie CDR, JPG, PDF lub EPS. W tytule maila należy wpisać „Logo 30-lecia”. Konkurs trwa do 30 sierpnia, wraz z projektem należy dostarczyć kartę zgłoszenia, która jest do pobrania na stronie Urzędu Miasta w Rydułtowach.