Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak przygotować dom do remontu?

Remont domu wymaga świetnej organizacji pracy, np. pod względem rozplanowania poszczególnych jego etapów. Czasami jednak, pomimo bardzo dobrego przygotowania, nie da się przewidzieć każdego przebiegu wydarzeń, w tym wielu niespodzianek, na które nie sposób przygotować się, jeśli remont przeprowadzamy po raz pierwszy i brak nam doświadczenia. Przestawiamy aspekty, na które warto zwrócić uwagę, kiedy chcemy wyremontować nasz dom.

Jak przygotować dom do remontu?

Zabezpiecz nie tylko dom, ale i ogród

Zabezpieczenie przed brudem i kurzem to sprawa oczywista. Meble i inne wartościowe przedmioty wielkogabarytowe, które trudno jest wynieść, warto przykryć folią malarską. Unikniemy w ten sposób zniszczeń — nie straszne będzie wiercenie, które generuje pył, malowanie i kapiące farby etc. To, o czym warto też pamiętać to zabezpieczenie ogrodu. Nie ustawiajmy zużytych puszek po farbach w bliskości bylin, krzewów czy drzew, bo ryzykujemy tym samym skażenie niebezpiecznymi związkami chemicznymi. Jeśli remont domu obejmuje prace elewacyjne, zabezpieczyć musimy wszystkie rośliny dookoła domu, które mogą ulec zniszczeniu. A o to nietrudno, nie tylko podczas samych prac tynkarskich, ale nawet podczas rozkładania rusztowania. Uważajmy na wszelkie zwisające gałęzie, które łatwo złamać. Jeśli wokół domu rosną kwiaty czy inne rośliny ozdobne, trzeba brać poprawkę na to, że prace remontowe nie są koronkową robotą — wspomnianie rusztowanie w pierwszej kolejności musi stać stabilnie, w odpowiedniej odległości od ściany budynku, bo dzięki temu zapewnia ochronę zdrowia i życia robotników. Dopiero na drugim miejscu robotnicy brać będą pod uwagę kwestie ochrony roślin. Chrońmy nasz ogród jak tylko się da, ale nie wymagajmy niemożliwego.

Co zrobić z gruzem?

Niemożliwe jest wyremontowanie domu bez generowania przy okazji ton odpadów poremontowych w postaci gruzu, cegieł, betonu, odłamków armatury, starych elementów instalacji itp. Każdy, kto remontował dom doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo przydają się wówczas kontenery budowlane, które mogą pomieścić wszystkie te odpady i pomóc je w bardzo wygodny sposób zutylizować. Kontenera nie musimy mieć na własność i tak naprawdę raczej nikt nie kupuje kontenera na potrzeby jednorazowego, prywatnego remontu. Pojemnik można bez problemu wypożyczyć od firm wywożących gruz. Zwykle do wyboru jest kilka rozmiarów, od małych pojemników idealnych przy niewielkich remontach, po spore kontenery mieszczące kilkaset tradycyjnych worków na śmieci. Kontener w ustalonym terminie odbierany jest od nas wraz z całą zawartością, w związku z czym nie musimy się martwić o to, co z nią zrobić i gdzie zutylizować - mamy problem z głowy. Wygoda to jedna z korzyści, druga to fakt, że działamy zgodnie z prawem. Warto bowiem wiedzieć, że to, co jest skutkiem ubocznym remontu, czyli cały remontowy gruz, nie może być przechowywany bez specjalnego kontenera na gruz, czyli nie może np. leżeć luzem na ziemi, na której wyłożymy, chociażby, grubą folię czy inne zabezpieczenie. Fakt, że dom stoi na naszej własnej działce, której jesteśmy właścicielem, nie daje nam pełnej dowolności co do sposobu przechowywania gruzu. Kontener jest więc nie tylko wygodnym rozwiązaniem, ale i koniecznym, jeśli chcemy postępować zgodnie z literą prawa.

Remont się przedłuża - co z zamieszkaniem?

Przedłużający się remont, prace trwające dłużej, niż zakładaliśmy - to zjawisko nie tak rzadkie i to nawet nie z powodu tego, że wykonywane roboty idą nam leniwie. Wynika często z nieprzewidzianych podczas remontu zdarzeń. Chcieliśmy skuć płytki w kuchni, wymienić starą zabudowę i wstawić nowe sprzęty, a tu okazuje się, że instalacja elektryczna jest w tak fatalnym stanie, że podłączenie wysokiej jakości kuchenki indukcyjnej i piekarnika elektrycznego wysadza korki. Trzeba wezwać elektryka i finał remontu oddala się. Inny przypadek - czekamy na kuriera z zamówionymi płytkami. Miał być już wczoraj, ale coś mu wypadło i pojawi się dopiero jutro. Akurat jutro nasz fachowiec ma ważne spotkanie rodzinne i nie może się u nas pojawić. Następnie jest weekend… Płytki w rezultacie zostaną położone blisko z tygodniowym opóźnieniem. Bierzmy pod uwagę, że jeśli postęp prac uniemożliwia funkcjonowanie w domu, będziemy musieli przez jakiś czas albo przebywać w warunkach polowych, albo zorganizować sobie inne miejsce do spania - pobliski hotel czy też tymczasowy nocleg u rodziny czy znajomych. Jeśli remontujemy toaletę czy łazienkę, dobrym pomysłem są toalety przenośne do wynajęcia, które posłużyć mogą zarówno nam samym, jak i ekipie remontowej - fizjologii nie da się oszukać, prędzej czy później zajdzie konieczność załatwienia potrzeb fizjologicznych, a jeśli zależy nam na zachowaniu higieny i komforcie, będą rozwiązaniem na wagę złota.

Rozważenie wszystkich pozytywnych i negatywnych scenariuszy związanych z remontem wymaga doświadczenia, jednak pewne kwestie zawsze pozostają niezmienne. Zabezpieczenie wyposażenia, mebli czy ogrodu to pierwszy krok do tego, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Drugi, równie ważny to składowanie i utylizacja poremontowego gruzu. Trzecim aspektem jest sprawa przedłużających się prac, na co zawsze należy być przygotowanym.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].