środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

W Radlinie dziś było rodzinnie i ekologicznie [ZDJĘCIA]

24.07.2021 18:41 | 2 komentarze | apa

Dziś (24.07) na Placu Radlińskich Olimpijczyków odbył się III Rodzinny Festyn Ekologiczny. Organizatorami wydarzenia było Forum Firm i Urząd Miasta w Radlinie. 

W Radlinie dziś było rodzinnie i ekologicznie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Forum Firm oraz Miasto Radlin zorganizowało  III Rodzinny Festyn Ekologiczny pod hasłem: "Czyste Środowisko –najlepsze Uzdrowisko". Dla najmłodszych Teatr Bajkowe Skarbki Śląska przygotował spektakl pt. „Przygoda dociekliwej królewny”. W tym roku podczas festynu na mieszkańców czekały stoiska tematyczne: punkt informacyjny programu "Czyste Powietrze", Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i mobilny punkt szczepień. Każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą do domu sadzonkę drzewa. 

Rodzinnie i eko 

Oprócz stanowisk związanych ze spisem ludności czy szczepieniami, podczas festynu czekało wiele atrakcji zwiazanych z ochroną środowiska i zabaw dla dzieci. Najmłodsi wraz z rodzicami mogli spróbować swoich sił przy sadzeniu roślin, ale również wykonać własnoręcznie świecę z pszczelego wosku. Ponadto, były również stoiska związane z budownictwem pasywnym, o tym, jak bezpiecznie korzystać ze źródeł ciepła i ogrzewać dom madrze i bezpiecznie. 

Narodowy Spis Powszechny - co warto wiedzieć? 

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Spisie jest obowiązkowy. Formalnie miał potrwać do końca czerwca, jednak ze względu na pandemię został wydłużony do 30 września 2021 roku. W punkcie Narodowego Spisu Powszechnego podczas festynu ekologicznego zapytaliśmy, jak akcja przebiega w Radlinie - Na dzień dzisiejszy spisało się 42% mieszkańców Radlina.  W tym procencie są ujęte osoby, które w różnej formie dokonały spisu przez infolinię spisową, poprzez samospis lub odwiedził te osoby rachmistrz terenowy. Od 12 maja spisało się około 730 osób - mówi Anna Suchanek, rachmistrz spisowy. W Urzędzie Miasta w Radlinie rachmistrz przyjmuje w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach pracy urzędu, należy się wcześniej umówić, dzwoniąc pod numer 22 279 99 99. 

Do punktu szczepień kolejka była...długa 

40% - tylu mieszkańców Radlina zaszczepiło się już dwiema dawkami przeciwko COVID -19. To obok Wodzisławia Śl., Rydułtów i Godowa jeden z najlepszych wyników w powiecie wodzisławskim. Szczepienie w mobilnym punkcie nie wymagało wcześniejszej rejestracji. Szczepiono preparatami Johnson&Johnson lub Pfizer.