środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Z województwa popłynęły środki na budowę dróg do terenów rolnych. Które samorządy otrzymały wsparcie? [ZDJĘCIA]

23.07.2021 15:07 | 0 komentarzy | mad

Uroczyste wręczenie i podpisanie umów zorganizowano w Chałupkach, w tworzonym tam Centrum Górnej Odry. Przekazywali je Członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs oraz radny wojewódzki Jarosław Szczęsny. - Ponad 2,6 mln złotych trafi tutaj, dzisiaj do państwa z łącznej kwoty 9 mln złotych przeznaczonych na ten cel - wyliczała wicemarszałek.

Z województwa popłynęły środki na budowę dróg do terenów rolnych. Które samorządy otrzymały wsparcie? [ZDJĘCIA]
Wręczenie umów zorganizowano w piątkowe południe 23 lipca.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Coraz więcej osób mieszka na wsiach

- Cieszymy się, że Urząd Marszałkowski w Katowicach te umowy postanowił wręczyć u nas, w gminie Krzyżanowice - witał zgromadzonych w tworzonym Centrum Górnej Odry gospodarz terenu, wójt Grzegorz Utracki.

- My jako Zarząd Województwa Śląskiego podkreślamy, że województwo śląskie jest również województwem wiejskim. Dlatego, że 65 procent powierzchni geodezyjnej to tereny wiejskie. Ostatnio porównywaliśmy liczbę mieszkańców, bo zawsze dostrzegaliśmy, że 23 proc. osób mieszkało na terenach wiejskich. A teraz następuje spadek osób mieszkających w miastach, ale o jeden procent wzrosła liczba osób na terenach wiejskich - powiedziała Beata Białowąs. Pani wicemarszałek, korzystając z okazji, zapraszała również na dożynki wojewódzkie, które po roku przerwy spowodowanej pandemicznymi restrykcjami, odbędą się 29 sierpnia w Jeleśni (powiat żywiecki).

Jarosław Szczęsny cieszył się, że może uczestniczyć w tym spotkaniu, bo jak zauważał, mieszka tuż obok. - Jestem mieszkańcem sołectwa Olza - podkreślał. Dodał, że czeki wręczane w Chałupkach, są kolejnym wsparciem, które płynie do gmin województwa śląskiego w ostatnim czasie ze środków marszałkowskich. - My jako radni widzimy potrzebę wspierania potrzeb lokalnych - deklarował.

Dla których gmin wsparcie?

W Centrum Górnej Odry w Chałupkach wręczono umowy przedstawicielom 12 samorządów – gminnych i powiatowych. Z Subregionu Zachodniego, który obejmuje powiaty: raciborski, wodzisławski, rybnicki oraz miasta Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój środki pozyskało 6 samorządów.

Z terenu powiatu raciborskiego wsparcie trafiło do: Krzyżanowic (na wykonanie 1,220 km drogi w Bieńkowicach samorząd otrzymał 305 tys. złotych) Nędzy (na drogę w Zawadzie Książęcej i Łęgu – 2,600 km, wsparcie wyniosło 650 tys. złotych) Raciborza (samorząd otrzymał nieco ponad 166 tys. złotych na wykonanie 0,665 km drogi) i powiatu raciborskiego (na drogę powiatową w Gamowie w gminie Rudnik. Wsparcie wynosi 130 tys. złotych, a wykonane ma zostać 0,520 km drogi).

Z powiatu wodzisławskiego środki otrzymała natomiast gmina Godów (na ul. Glinki – 0,637 km, wsparcie wynosi nieco ponad 95 tys. złotych) oraz powiat wodzisławski (na sporządzenie opinii rzeczoznawców do realizacji zadań z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w Wodzisławiu Śląskim. Na ten cel do skarbca powiatu wpadło nieco ponad 16 tys. złotych).

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski