Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co oznaczają symbole na opakowaniach plastikowych?

Tworzywo sztuczne, nazywane potocznie plastikiem, wykorzystywane jest w wielu branżach m.in. spożywczej i chemicznej. Choć jesteśmy do niego już tak przyzwyczajeni, że zazwyczaj nie zwracamy uwagi na symbole znajdujące się na opakowaniach, to warto zmienić ten nawyk! O czym informują nas symbole zamieszczone na pojemnikach lodów i kubeczkach jogurtów? Dlaczego wykorzystywanie opakowań niezgodnie z ich przeznaczeniem może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia? Sprawdziliśmy!

Co oznaczają symbole na opakowaniach plastikowych?

Dlaczego tworzywo sztuczne jest tak popularne?

Zanim przyjrzymy się symbolom zamieszczonym na opakowaniach z tworzyw sztucznych, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego plastik zrobił tak oszałamiającą karierę na całym świecie. A przecież został wynaleziony stosunkowo niedawno! Pierwsze masowo stosowane tworzywo sztuczne trafiło na rynek na początku XX wieku. Najbardziej spektakularny wzrost zaczęło notować w ostatnich dekadach. Choć plastik ma wiele twarzy, o czym przekonamy się, przyglądając się symbolom na opakowaniach, to ma kilka cech wspólnych. Jest tworzywem wyjątkowo lekkim i trwałym. Dzięki temu można transportować go nawet na duże odległości. Plastik doskonale nadaje się do obróbki. Podstawowe techniki stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych to m.in. wtryskiwanie, wtłaczanie, prasowanie, odlewanie, walcowanie i kalandrowanie. Opakowania plastikowe umożliwiają także wiele sposobów etykietowania. Warto podkreślić, że plastik, choć nie ulega rozpadowi pod wpływem działania organizmów żywych, doskonale nadaje się do recyklingu. Korzystając z wiader czy innych opakowań z tworzywa sztucznego, warto więc pamiętać o właściwej segregacji.

Podstawowe symbole zamieszczone na plastikowych opakowaniach

PET

Politereftalan etylenu – tworzywo sztuczne wykorzystywane przede wszystkim do produkcji butelek do napojów.

HDPE

Polietylen o wysokiej gęstości – rodzaj plastiku wykorzystywany do produkcji folii oraz opakowań do żywności, a także kanistrów do przechowywania chemikaliów i kosmetyków.

PVC

Polichlorek winylu – tworzywo sztuczne, które wykorzystuje się przede wszystkim w branży budowlanej (np. do produkcji wykładzin czy stolarki okiennej), ale bywa stosowane również do produkcji folii spożywczej.

LDPE

Polietylen o niskiej gęstości – plastik wykorzystywany w branży spożywczej (np. do produkcji opakowań) oraz pojemników stosowanych w branży farmaceutycznej.

PP

Polipropylen – bezbarwne i bezwonne tworzywo sztuczne odporne na działanie wody popularne m.in. w branży spożywczej i chemicznej. Powstają z niego pojemniki do żywności, chemii gospodarczej, ogrodniczej i budowlanej (np. wiaderko cs)

PS

Polistyren – bezbarwne (z możliwością zabarwienia na dowolny kolor), twarde tworzywo sztuczne o niewielkiej elastyczności. W przeciwieństwie do PP ma niższą temperaturę topnienia, co umożliwia wykorzystywanie go m.in. do formowania wtryskowego. To oznaczenie można znaleźć m.in. na pokrywkach do gorących napojów lub opakowaniach do żywności. Polistyren jest także popularny w innych branżach m.in. budowlanej (w spienionej formie znanej jako styropian).

Inne

To grupa plastików, które mogą zawierać np. Bisfenol A (BPA), który nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością ze względu na ryzyko wystąpienia chorób układu nerwowego i hormonalnego. Opakowań oznaczonych numerem 7 lepiej nie wykorzystywać do przechowywania artykułów spożywczych.

Materiał zewnętrzny