środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Atrakcje w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" do zmiany. Labirynt wstydu przekształcą w wodny plac zabaw?

23.07.2021 07:00 | 2 komentarze | juk

Kończący się okres gwarancji wodzisławskiego Rodzinnego Parku Rozrywki daje wiele możliwości. W końcu będzie można zrezygnować z feralnego labiryntu i w jego miejsce stworzyć lepszą i nowocześniejszą atrakcję. Miasto zaproponowało wodny plac zabaw, mieszkańcy z kolei zwracają uwagę, że to nie pomysł urzędu, a użytkowników Parku zgłaszany już od wielu lat.

Atrakcje w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" do zmiany. Labirynt wstydu przekształcą w wodny plac zabaw?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z całą pewnością Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza" w Wodzisławiu Śl. jest wyjątkowym miejscem wypoczynkowo-rekreacyjnym na mapie naszego regionu. Przyciąga nie tylko wodzisławian i mieszkańców powiatu, ale też osoby z sąsiednich miejscowości. Zlokalizowany na powierzchni prawie 23 ha oferuje wiele różnorodnych atrakcji. Po czasie nie wszystkie okazały się jednak strzałem w dziesiątkę. Jedną z nich jest labirynt, który miasto chce przekształcić na wodny park zabaw.

Labirynt obrazem nędzy i rozpaczy

Przypomnijmy, że kiedy otwierano Trzy Wzgórza w 2015 r. (którego koszty wynosiły 27,8 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków zewnętrznych to blisko 24 mln zł) z labiryntem wiązano duże nadzieje. Rozlokowany na terenie ponad 6 tys. m2 i wyposażony w 600 przęseł miał być imponującą atrakcją tego miejsca. Stał się niestety obrazem nędzy i rozpaczy. Nie domykające się drzwi, szwankujące zawiasy, wystające metalowe elementy, po deszczu błoto i kałuże - to tylko niektóre zastrzeżenia mieszkańców, którzy wielokrotnie nie szczędzili słów krytyki pod adresem atrakcji. W reakcji miasto zapewniało, że labirynt jest na bieżąco naprawiany, a pracownicy parku "będą dokładali starań, by był jak najbardziej funkcjonalny". Obecnie na metalowej konstrukcji wiszą kartki informujące, że obiekt z przyczyn epidemiologicznych jest wyłączony z użytkowania.

Wodny plac zabaw i inne pomysły

W przestrzeni medialnej wielokrotnie pojawiał się temat likwidacji labiryntu i utworzenia w tym miejscu innej atrakcji. Na początku roku Stowarzyszenie Wodzisław 2.0 w mediach społecznościowych zapytało internautów, co według nich powinno znaleźć się w miejscu obecnego labiryntu. Pod postem pojawiło się 70 komentarzy. W zdecydowanej większości internauci opowiedzieli się za wodnym placem zabaw. Proponowali również stworzenie placu do nauki jazdy rowerem, boisko do siatkówki plażowej, a także przeznaczyć teren pod gastronomię.

W zeszłym roku w trakcie listopadowego posiedzenia komisji promocji, sportu i rekreacji pobieżnie podjęto temat zmian w Rodzinny Park Rozrywki. Radny Łukasz Chrząszcz wraz z radnym Mariuszem Blazym zwrócili uwagę, że nie wszystkie atrakcje cieszą się popularnością. Ten pierwszy dodał, że w ówczesnej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono pomysł powstania na terenie parku placu do nauki jazdy. - Wydaje się, że jest to świetny pomysł, aby zbudować cos takiego na terenie naszego miasta, może na Trzech Wzgórzach - mówił. Biorąca udział w posiedzeniu naczelnik wydziału dialogu, promocji i kultury Anna Szweda-Piguła poinformowała, ze pomysłów różnego rodzaju zgłaszanych co do niektórych przestrzeni w Parku jest naprawdę sporo. - W przyszłym roku odbędzie się debata, konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie - zapowiedziała.

Ludzie:

Grażyna Pietyra

Grażyna Pietyra

Radna Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Izabela Kalinowska

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.