Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Wyjątkowa wystawa na rynku w Żorach. Odnaleźli rodzinę więźnia obozu i zwrócili zegarek [ZDJĘCIA]

21.07.2021 09:45 | 0 komentarzy | ska

W Żorach otwarto wyjątkową wystawę zdjęć pamiątek po więźniach obozów koncentracyjnych w ramach projektu Arolsen Archives. Społecznicy szukają krewnych ofiar, aby zwrócić im pamiątki pozostałe po więźniach. 

Wyjątkowa wystawa na rynku w Żorach. Odnaleźli rodzinę więźnia obozu i zwrócili zegarek [ZDJĘCIA]
Do rodziny Wilhelma Winklera z Szerokiej trafił zegarek, pozostawiony w obozowym depozycie. fot. Anna Kołodziejska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyjątkowa wystawa na rynku w Żorach. Odnaleźli rodzinę więźnia obozu i zwrócili zegarek [ZDJĘCIA]

"Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą. (...) Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie.” - Podobnie jak John Donne, siedemnastowieczny angielski poeta, wierzymy, że każdy z nas jest częścią całości, jaką jest ludzkość. I chcemy sprawić, aby jak najwięcej fragmentów, rozrzuconych przez trudne wydarzenia historyczne XX wieku, ponownie wróciło na swoje miejsce. Aby nie pozwolić, by pamięć o zaginionych została ukradziona - mówią w żorskim MOK, który stał się współorganizatorem niezwykłej wystawy na rynku w Żorach. 
Odzyskiwanie tej pamięci stało się celem Arolsen Archives - Międzynarodowego Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. Dzięki kampanii #StolenMemory organizacja szuka zaginionych, rekonstruują ich losy, edukuje współczesnych, a przede wszystkim pozwalają na symboliczny powrót do domu osób, które doświadczyły prześladowań ze strony nazizmu.
Elementem tych działań jest wystawa, którą można zobaczyć na żorskim rynku jeszcze przez dwa miesiące. Znajdują się na niej zdjęcia przedmiotów należących do pokrzywdzonych, których rodzin poszukuje Arolsen Archives, aby tak jak w przypadku Wilhelma Winklera, mieszkańca Szerokiej, zwrócić je krewnym.
- Dziękujemy wszystkim, którzy pojawili się na otwarciu wystawy. Panu Janowi Delowiczowi za przybliżenie historii II Wojny Światowej, pani Anna Meier-Osiński z Arolsen Archives, która przyjechała na ta okazję specjalnie z Niemiec, a także rodzinie Wilhelma Winklera za pouczające i wzruszające przemówienie. Dziękujemy również Tobie, drogi mieszkańcu, jeżeli zechcesz zaangażować się w przywracanie pamięci odwiedzając wystawę - podkreślają organizatorzy z Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.