Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Gminy otrzymały pieniądze w ramach Inicjatywy Sołeckiej [ZDJĘCIA], [DŹWIĘK]

21.07.2021 09:12 | 0 komentarzy | acz

Ponad 245 tys. zł trafi do gmin z subregionu zachodniego w ramach tegorocznej edycji marszałkowskiego konkursu „Inicjatywa sołecka”. Sprawdź, czy pieniądze trafią do twojej miejscowości. 

Gminy otrzymały pieniądze w ramach Inicjatywy Sołeckiej [ZDJĘCIA], [DŹWIĘK]
Dofinansowanie otrzymały sołectwa z gmin: Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Pietrowice Wielkie, Rudnik, Czerwionka-Leszczyny, Lyski, Gorzyce i sołectwo Szeroka w Jastrzębiu-Zdroju.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystość przekazania umów przedstawicielom gmin odbyła się 20 lipca w Czerwionce-Leszczynach. Województwo śląskie reprezentowali wicemarszałek Wojciech Kałuża, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Beata Białowąs i radny Jarosław Szczęsny. Do 8 gmin, na realizację 16 projektów trafi łącznie ponad 245 tys. zł.

Wojciech Kałuża o Inicjatywie Sołeckiej.mp3

- Naszym celem jest zrównoważony rozwój województwa, pamiętamy o dużych miastach i nie zapominamy też o mniejszych gminach i sołectwach. Te pieniądze posłużą mieszkańcom, dzięki nim uda się zrealizować inwestycje, które poprawią jakość życia, a na które nie zawsze w gminnych budżetach są dostępne środki – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Dzięki otrzymanej pomocy finansowej gminy mogą realizować zadania, które służą mieszkańcom i podnoszą atrakcyjność obszarów wiejskich w województwie. - Cieszę się, że możemy wesprzeć kolejne przedsięwzięcia w ramach konkursu „Inicjatywa sołecka”. Tereny wiejskie w województwie śląskim pięknieją z roku na rok, a te środki są zawsze świetnie wykorzystane, zmieniając otoczenie i służąc mieszkańcom i odwiedzającym, a do tego integrują społeczność lokalną – podkreślała Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Środki trafią do gmin z powiatów rybnickiego, raciborskiego, wodzisławskiego i miasta Jastrzębie-Zdrój. Wsparcie pozwoli zrealizować m.in. budowy i remonty placów zabaw, zagospodarowanie miejsc publicznych, budowę boiska do siatkówki, renowację kapliczki, czy budowę ścieżki sensorycznej. Dofinansowanie otrzymały sołectwa z gmin: Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Pietrowice Wielkie, Rudnik, Czerwionka-Leszczyny, Lyski, Gorzyce i sołectwo Szeroka w Jastrzębiu-Zdroju.

W ramach konkursu w skali regionu wpłynęło 215 wniosków o udzielenie pomocy finansowej na kwotę 5,4 mln zł. Pomoc finansowa w formie dotacji celowej została udzielona na realizację 113 zadań na łączną kwotę prawie 2,9 mln zł.

Warto przypomnieć, że dotychczas z budżetu Województwa Śląskiego na zadania realizowane w ramach konkursu „Inicjatywa sołecka” w latach 2018-2020 przeznaczono środki finansowe w wysokości 10,8 mln zł.