Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Wybory do wodzisławskich rad dzielnic. Znamy terminy

20.07.2021 19:00 | 5 komentarzy | juk

Już we wrześniu mieszkańcy Wodzisławia Śl. będą wybierać nowych członków rad dzielnic na lata 2021-2025.

Wybory do wodzisławskich rad dzielnic. Znamy terminy
Wybory do rad dzielnic odbędą się w poszczególnych dzielnicach już we wrześniu. (fot. archiwum)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gdyby nie epidemia koronawirusa, wybory do wodzisławskich rad dzielnic odbyłyby się dobrych kilka miesięcy temu. Problemy z bezpieczną organizacją głosowania przesunęło jednak ten termin. Wodzisławscy radni w trakcie czerwonych obrad w końcu go określili. Odbędą się one w poszczególnych dzielnicach już we wrześniu.

Kiedy i gdzie?

Wodzisław Śl. podzielony jest na 9 dzielnic. W każdej z nich mieszkańcy wybierać będą 15 radnych, czyli w sumie 135 osób. Przedstawiamy dokładny terminarz. Na terenie dzielnicy Jedłownik Szyb wybory odbędą się 1 września, Zawada - 2 września, Kokoszyce - 7 września, Trzy Wzgórza - 8 września, Nowe Miasto - 9 września, Radlin II - 13 września, Stare Miasto - 14 września, Wilchwy - 15 września, Jedłownik-Turzyczka-Karkoszka - 16 września.

Szczegóły

Szczegółowe zasady wyboru organów dzielnicy określają ich statuty. Tam czytamy, że dla prawomocności przeprowadzonych wyborów na zebraniu mieszkańców wymagana jest obecność wyborców w liczbie co najmniej dwukrotnie wyższej od liczby osób wybieranych do rady. To właśnie wówczas będą zgłaszani kandydaci i odbędzie się głosowanie. Kto może wejść w skład rady dzielnicy? Każdy, komu przysługuje prawo wyborcze oraz jest zameldowany na terenie dzielnicy. Prawo wybierania członków rady przysługuje natomiast tym osobom, które stale zamieszkują na obszarze działania rady i posiadają prawa wyborcze.

Propozycja zmiany formuły

Przypomnijmy, że radny Adrian Jędryka kilkukrotnie proponował zmianę formuły wyborów. Procedura miała się zbliżyć do wyborów samorządowych. Głosowanie odbywałoby się w siedzibie rady dzielnicy w dzień wolny od pracy. Nad wszystkim czuwałaby powołana spośród mieszkańców komisja. Wodzisławscy radni podjęli nawet uchwały w sprawie statutów każdej z dzielnic, w której te i inne zmiany zawarto. Dokumenty nie zyskały jednak aprobaty nadzoru prawnego wojewody śląskiego i je uchylono. O sprawie pisaliśmy w artukule pn. Są nowe nazwy dzielnic w Wodzisławiu Śl. To "Szyb Jedłownik" i "Trzy Wzgórza". Póki co radny Jędryka wstrzymuje się z kolejnym podejściem do zaproponowanych wcześniej zmian. Nie wyklucza jednak powrotu do dyskusji.