Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

AKTUALIZACJA Lej kondensacyjny nad Żorami. To zalążek trąby powietrznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

20.07.2021 14:54 | 0 komentarzy | ska

TEKST AKTUALIZOWANY

We wtorek 20 lipca w Żorach wystąpiło niezwykłe, choć ostatnio coraz częściej występujące na naszej szerokości geograficznej zjawisko pogodowe - lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. 

AKTUALIZACJA Lej kondensacyjny nad Żorami. To zalążek trąby powietrznej [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wyjątkowe zdjęcia leja kondensacyjnego nad Żorami 20 lipca 2021. fot. Mariusz Dzikowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lej kondensacyjny nad Żorami. To zalążek trąby powietrznej [ZDJĘCIA]

Tego typu zjawisko występuje, kiedy stykają się dwie masy powietrza - ciepłego i chłodnego. Lej kondensacyjny to szybko obracająca się chmura pary wodnej. "W odróżnieniu od trąb powietrznych, lej kondensacyjny nie dotyka powierzchni ziemi. Jeśli występują cechy kontaktu wiru z powierzchnią ziemi (np. pod lejem kondensacyjnym pojawia się wirująca chmura pyłu i odłamków przy ziemi, dolna część leja styka się z powierzchnią ziemi), wtedy mówimy o trąbie powietrznej" - czytamy na Lowcyburz.pl. 

Złowieszczy i majestatyczny widok

Mieszkańcy Żor podkreślają, że zjawisko wyglądało złowieszczo i robiło wrażenie. Mogło być jednak gorzej, jeśli lej kondensacyjny przekształcił się w trąbę powietrzną i wyrządził szkody przy gruncie. 

Żorzanie wykonali sporo fotografii wyjątkowego zjawiska. Lej na swoich fotografiach uwiecznił również Mariusz Dzikowski, dzięki któremu możemy zaprezentować niezwykły widok Czytelnikom. 

Warto dodać, że według świadków, nieco dalej widać było powstanie kolejnego wiru z chmur, co również uwiecznił na zdjęciu pan Mariusz. 

Do naszej redakcji dotarły także zdjęcia pana Artura Wyleżucha, który nie tylko uwiecznił lej na fotografiach, ale także nagrał film, na którym widać, jak szybko obracają się chmury.

Lej kondensacyjny nad centrum Żor. fot. A. Wyleżuch