Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Kornowac zorganizuje dożynki gminne, odbędą się w Łańcach. Trzy pytania do wójta Grzegorza Niestroja

21.07.2021 07:00 | 0 komentarzy | mad

Z wójtem gminy Kornowac Grzegorzem Niestrojem rozmawiamy o najbliższych wydarzeniach kulturalnych, w tym dożynkach, czyli najważniejszym święcie na terenach wiejskich.

Kornowac zorganizuje dożynki gminne, odbędą się w Łańcach. Trzy pytania do wójta Grzegorza Niestroja
Kornowac, decydując się na organizację gminnych dożynek, jest jedną z niewielu gmin, gdzie takie świętowanie w tym roku się odbędzie. Na zdjęciu wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój (w środku), za wójtem sołtyska sołectwa Łańce Anita Dąbrowska, z przodu Hanna Hojka, a po jej przeciwnej stronie mąż Rafał – starostowie dożynek sołeckich, które zorganizowano w Łańcach w 2019 roku. Wówczas to świętowanie otwierało dożynkowe imprezy w powiecie raciborskim (fot. arch. Nowiny.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Wójcie, co z dożynkami gminnymi. Odbędą się w tym roku?

- Podjęliśmy już decyzję. Zdecydowaliśmy, że zorganizujemy to wydarzenie ze względu na to, że na terenie naszej gminy nie ma dożynek parafialnych czy sołeckich. Oczywiście, jeżeli obostrzenia pandemiczne się zmienią i nie pozwolą nam na organizację, to wtedy, to spotkanie ponownie przesuniemy o rok. Obecnie jednak mocno przygotowujemy się, aby dożynki się odbyły.

- Jaki jest więc plan?

- Co roku nasze dożynki (z wyjątkiem zeszłego roku, kiedy świętowanie odwołano wskutek pandemicznych obostrzeń – przyp. red.) odbywają się w innych sołectwach, w tym roku będą to Łańce, które miały być gospodarzem świętowania już rok temu. Wydarzenie planujemy na niedzielę 12 września. Zaczynamy mszą polową na terenie Domu Kultury w Łańcach, później korowód. Tradycyjnie ma być też festyn, który ubarwi to wydarzenie.

- Gmina Kornowac słynie z turnieju sołectw, w ramach którego rywalizują przedstawiciele poszczególnych wiosek. W tym roku zabrakło tego już po raz drugi. To wydarzenie jeszcze powróci?

- Oczywiście. W tym roku musieliśmy znów zrezygnować ze względu na obostrzenia pandemiczne. Ale myślę, że jeśli na jesień będą sprzyjającej warunki, to zorganizujemy rajd rowerowy, KGW Kornowac myśli o Hubertusie. Chcemy, aby to życie kulturalne wracało na stare tory.

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.