Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Leśnica zostanie zinwentaryzowana. Na razie na terenie jednej dzielnicy

17.07.2021 07:00 | 8 komentarzy | juk

Już niedługo w wodzisławskiej dzielnicy Radlin II zostanie przeprowadzona kompleksowa inwentaryzacja rzeki Leśnica. Dzięki temu mają zostać przygotowane rozwiązania, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa i uchronienia mieszkańców przed skutkami ulewnych deszczy.

Leśnica zostanie zinwentaryzowana. Na razie na terenie jednej dzielnicy
W ramach koncepcji gospodarowania wodami opadowymi na terenie dzielnicy Radlin II mają m.in. zostać zinwentaryzowane koryta cieków, rowów i urządzeń melioracyjny.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Występująca ze swojego koryta rzeka Leśnica od lat spędza sen z powiek mieszkańców dzielnicy Radlin II. W efekcie przy większych opadach ich domy i ogrody są co rusz zalewane. Teraz wodzisławski magistrat zdecydował się na konkretne działanie, które w przyszłości ma wyeliminować tego typu problemy.

Umowa podpisana

8 lipca za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Mieczysław Kieca poinformował, że została podpisana przez miasto umowa na wykonanie koncepcji gospodarowania wodami opadowymi na terenie dzielnicy Radlin II. - Za kilka miesięcy fachowcy i eksperci zinwentaryzują Leśnicę, przejrzą wszystkie przepusty, rury i mostki oraz zaproponują takie rozwiązania, by poprawić bezpieczeństwo i uchronić mieszkańców przed skutkami ulewnych deszczy - mówił włodarz w trakcie krótkiego nagrania. Dalej zapowiedział, że Radlin II jest pierwszą dzielnicą na terenie, w której zostanie uregulowana w tak kompleksowy sposób gospodarka wodna. Mieczysław Kieca podkreślił, że będzie przekonywać radę miasta, by przeprowadzić taką regulację w pozostałych dzielnicach.

Wielowątkowa koncepcja

Co owa koncepcja będzie zawierać? Jak czytamy w zapisach podpisanej przez miasto umowy, to przede wszystkim charakterystyka zlewni Leśnicy obejmująca uwarunkowania morfologiczne, warunki hydrograficzne, hydrologiczne i hydrogeologiczne oraz zagospodarowanie zlewni. Ponadto zostaną zinwentaryzowane koryta cieków, rowów i urządzeń melioracyjnych. W ramach zadania zostanie także wykony model hydrologiczno-hydrauliczny spływu powierzchniowego zarówno dla sieci rzecznej, jak i sieci kanalizacji deszczowej. Koncepcja ma również pokazać możliwości zwiększenia retencji i ochrony obszarów zurbanizowanych przed podtopieniami, a także wskazać lokalizacje i możliwe rozwiązania techniczne zwiększające bezpieczeństwo powodziowe.

Za ile i do kiedy?

Koncepcja, która ma być gotowa do 30 listopada, zostanie wykonana przez biuro projektowe z gminy Studzienice koło Pszczyny. Jej koszt to nieco ponad 97,7 tys. zł.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.