Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Budowa kanalizacji w Pogrzebieniu na finiszu. Kobyla w planach. A co z Rzuchowem i Łańcami?

– To historyczna inwestycja naszej gminy – mówi o budowanej kanalizacji wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój. Do grudnia ma zakończyć się trzeci kontrakt w ramach realizowanego od 2016 roku projektu. – Finalnie połowa gminy będzie miała dostęp do sieci – wylicza Niestrój.

Budowa kanalizacji w Pogrzebieniu na finiszu. Kobyla w planach. A co z Rzuchowem i Łańcami?
– Ludzie czekali od lat, aby się przyłączyć do kanalizacji – mówił wójt Grzegorz Niestrój na konferencji prasowej podsumowującej inwestycję.

Co wykonywano?

Obecnie wykonywana inwestycja została podzielona na trzy kontrakty. Pierwszy obejmował roboty w zakresie drogi wojewódzkiej nr 935 od zajazdu przy restauracji „Złota Iglica” do najwyższego punktu na ul. Pamiątki w Pogrzebieniu (w sąsiedztwie budynku nr 45). Zdecydowano się zrobić te prace najpierw ze względu na zapowiadany, a dzisiaj realizowany remont drogi wojewódzkiej. Wówczas robót podjęło się konsorcjum firm: Aqua-system z Bielska-Białej (lider konsorcjum) i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych „JAF” z Rybnika (partner).

W drugim etapie wykonywano sieć w obrębie Kornowaca oraz rurociąg główny łączący odcinek ul. Pamiątki poprzez ul. Brzezką z kanalizacją miasta Racibórz. Robotami zajęło się konsorcjum firm: ZISCO Bandura z Pawłowic (lider) oraz Neptun z Lublina i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych „JAF” z Rybnika (partnerzy).

Trzeci, obecnie realizowany kontrakt, obejmuje sieć w Pogrzebieniu - ulice boczne od głównego rurociągu w ulicach Pamiątki i Brzezkiej do granicy z Brzeziem. Przetarg wygrał raciborski Borbud. – Choć procedury przetargowe były ciężkie – przyznaje Gilbert Kramarczyk, kierownik Referatu Rozwoju, Infrastruktury i Zasobów Naturalnych. Urzędnik nawiązuje do dwukrotnego rozstrzygania procedury przetargowej przez Krajową Izbę Odwoławczą, na korzyść urzędników. – Wszyscy walczyli o ten projekt, ale nie mogliśmy przyjąć niektórych rozwiązań proponowanych przez firmy, chodziło m.in. o zbyt niskie ceny pompowni i tłoczni, obawialiśmy się o jakość – tłumaczy.

Łącznie koszt inwestycji oszacowano na prawie 32 mln złotych, natomiast ze środków unijnych pozyskano 16,5 mln złotych.

– To najdroższa inwestycja realizowana w historii gminy – wylicza wójt Niestrój.

Najtrudniejsze zadanie

Mirosław Michalaszek, projektant branży sanitarnej odpowiedzialny za zadanie realizowane na terenie gminy Kornowac, mówi, że budowa sieci kanalizacyjnej spośród infrastruktury gminnej jest jednym z najtrudniejszych zadań do zrealizowania. – Trzeba się nabiegać i postarać, aby wszystko się dobrze zgrało – podkreśla. I dla zobrazowania ilości pracy, przypomina, jak jego biuro projektowe lata wstecz brało udział w budowie kanalizacji na terenie Raciborza. – Dla projektu, który obejmował odcinek o długości 350 metrów, wyliczyłem, że zużyliśmy 2,5 tysiąca kartek papieru, aby ten projekt wydać – przytacza dane. Zdaniem Michalaszka dla niewielkiej gminy, jak Kornowac, realizacja tego zadania jest „ogromnym wyzwaniem”.

Najważniejszy jest dialog

Trzeci etap, a więc całość inwestycji ma być gotowa do grudnia. Zaawansowanie realizowanej części wynosi 70 proc. Ryszard Bortel, prezes firmy Borbud pytany, czy obawiał się czegoś przed przystąpieniem do tego zadania, odpowiada: – Wykonywanie kanalizacji sanitarnej to zawsze wielka niewiadoma, bo w istniejącej drodze najczęściej są już sieci wodociągowe, gazowe, internetowe i kanalizacja deszczowa. My więc musimy „zejść” poniżej tych wszystkich sieci. A to nie jest najłatwiejsze.

Prezes Bortel ocenia, że prace przebiegają spokojnie. – Nie natrafiliśmy na żadne niewybuchy – odpowiada, kiedy dopytujemy o to.

– Współpraca z urzędem jest bardzo dobra. Najważniejszy w naszej pracy jest dialog i szybka reakcja na powstające problemy – mówi chwilę później.

Ludzie

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].