Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Na Śląsku złożono ponad 71 tys. wniosków o świadczenie 300 plus. A ile w poszczególnych miastach i powiatach?

06.07.2021 09:02 | 0 komentarzy | d

Ponad 71 tys. wniosków o świadczenie 300 plus z województwa śląskiego, w ramach programu „Dobry Start”, wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski te objęły przeszło 100 tys. dzieci.

Na Śląsku złożono ponad 71 tys. wniosków o świadczenie 300 plus. A ile w poszczególnych miastach i powiatach?
Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1 lipca do 30 listopada tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

– Zainteresowanie tym świadczeniem jest ogromne. Od 1 lipca do poniedziałku (5.07), do godz. 14.30, do ZUS wpłynęło ponad 562 tysiące wniosków od rodziców i opiekunów dzieci szkolnych w całym kraju, natomiast z terenu województwa śląskiego tych wniosków jest już ponad 71 tysięcy – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Ile w poszczególnych regionach?

Z miasta Rybnika do ZUS wpłynęło ponad 2,3 tys. wniosków za 3,4 tys. dzieci, z powiatu rybnickiego tych wniosków jest 1,1 tys., natomiast z Jastrzębia-Zdroju do ZUS wpłynęło 1,4 tys. wniosków za około 2 tys. dzieci. Z kolei z terenu pow. wodzisławskiego - 2,4 tys. wniosków, które objęły wsparciem 3, 4 tys. uczniów, z Żor 1,1 tys. wniosków, a z powiatu raciborskiego - 1,4 tys. wniosków.

Jeśli chodzi o powiat pszczyński, tych wniosków do poniedziałku wpłynęło ponad 1,7 tys., z powiatu mikołowskiego - 1,8 tys. wniosków, bieruńsko-lędzińskiego - 960 wniosków, a z miasta Tychy 2,4 tys. wniosków.

Dla kogo?

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy, a od tego roku jego obsługą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), informacje na temat tego wniosku i jego obsługi znajdzie na portalu PUE ZUS, w tym także wezwanie do uzupełnienia wniosku lub dołączenia niezbędnych dokumentów oraz decyzję przyznającą świadczenie bądź decyzję odmowną – przypomina rzeczniczka.

Jak otrzymać pomoc?

ZUS obsługuje specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia 300 plus. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów.

W wybranych 938 placówkach Poczty Polskiej będzie można uzyskać pomoc w złożeniu drogą elektroniczną wniosku o świadczenie 300 plus w ramach programu „Dobry Start”. Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS, którzy już rozpoczęli dyżury w urzędach w Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Katowicach, Radzionkowie, Żorach, a także w urzędach miast i gmin, np. w Poczesnej, Istebnej, czy Żarnowcu. Szczegółowe informacje, gdzie są mobilne punkty ZUS, w których będzie możliwość założenia PUE oraz uzyskania wsparcia pracownika ZUS w celu złożenia elektronicznego wniosku o świadczenie 300 plus dostępne są na stronie www.zus.pl w zakładce Program Dobry Start w pliku „Dyżury Dobry Start”.

źródło: ZUS

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego