Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uciążliwe sąsiedztwo i szemrane interesy - kolejne kontrowersje na nowym osiedlu w Żorach

Po kilku miesiącach wracamy do kontrowersyjnego tematu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców nowych (oddanych do użytku w ubiegłym roku) mieszkań czynszowych przy ulicach Orlej, Sokolej i Jastrzębiej. Minął rok od czasu, gdy wprowadzili się do nich pierwsi lokatorzy. Dziś coraz więcej osób chciałoby stamtąd uciec. 

Uciążliwe sąsiedztwo i szemrane interesy - kolejne kontrowersje na nowym osiedlu w Żorach
Mieszkania czynszowe miały być wizytówką Żor, a tymczasem niektórzy mieszkańcy zastanawiają się nad wyprowadzką.

Uciążliwe sąsiedztwo i szemrane interesy - kolejne kontrowersje na nowym osiedlu w Żorach

- Powinniście drążyć temat tego nowego osiedla, bo kiedy zostaliśmy wylosowani, to był szczyt marzeń - nowe mieszkanie. Rzeczywistość okazała się bardzo odmienna. Mam tu na myśli przede wszystkim sąsiedztwo, bo mam wrażenie, że nikt nie weryfikował lokatorów, choćby pod kątem ich możliwości płacowych czy źródeł zarobku. A te, jak się możemy przekonać, często są nielegalne, jak handel narkotykami czy dopalaczami. To się dzieje w naszych klatkach - mówi nam jedna z mieszkanek ul. Sokolej. - To co się dzieje w niektórych mieszkaniach przechodzi wszelkie pojęcie. Są nieustanne imprezy, butelki walają się po korytarzach, a czasem pojawiają się wyzwyska i groźby w stosunku do innych lokatorów. Nie czuję się bezpiecznie w tym miejscu, nie liczyłam, że będzie to tak wyglądać - dopowiada sąsiadka z Orlej. 

Weryfikowali zdolność czynszową, ale nie karalność

Przypomnijmy, że o nowym osiedlu pisaliśmy już w styczniu, kiedy zgłosili się do nas pierwsi mieszkańcy zbulwersowani zachowaniem sąsiadów oraz pełni obaw o swoje bezpieczeństwo. Okazuje się, że sytuacja do tej pory nie uległa poprawie. Od 1 lipca nowym zarządcą budynków zostały Zakłady Techniki Komunalnej, aby zarządzać zarówno oddanymi do użytku budynkami, jak i tymi w budowie. Zadaliśmy jednak pytania dotychczasowemu zarządcy mieszkań - Zarządowi Budynków Miejskich w Żorach. Czy podczas przydziału mieszkań, lokatorzy byli weryfikowani? - Informuję, że w przypadku wszystkich uczestników programu mieszkaniowego „Z przyszłością w Żorach” była weryfikowana zdolność czynszowa, zgodnie z kryterium określonym w uchwale ws. zasad oddawania w najem lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Żory - tłumaczy Marek Kożdoń z działu lokalowego Zarządu Budynków Miejskich w Żorach. 

Sprawdzali dochody przed przydziałem

Jak w takim razie ZBM weryfikuje zdolność czynszową? - Umowy najmu lokali położonych w budynkach wybudowanych w ramach programu „Z przyszłością w Żorach” zawierane były z osobami posiadającymi zdolność finansową do opłacania należności z tytułu korzystania z lokalu, rozumianą jako przewaga wysokości osiąganego dochodu ponad wysokością należności z tytułu korzystania, płatnych w danym lokalu, wynoszącą 500,00 zł w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym - wyjaśniają w ZBM.

Według opinii mieszkańców, które do nas docierają, część z lokatorów powinna zajmować lokale socjalne, a nie nowe mieszkania komunalne. Czy przy przydziale mieszkań ważny był również próg dochodowy? - Dochód netto w gospodarstwie domowym był głównym elementem w wyliczeniu zdolności czynszowej wnioskodawcy - podkreśla Marek Kożdoń w odpowiedzi na pytania naszej redakcji. Czy ZBM wszystkie zdarzenia o charakterze kryminalnym (zgłaszane przez mieszkańców) przekazuje Policji? - Wszystkie działania i zachowania lokatorów niezgodne z prawem zgłaszane są w Komendzie Miejskiej Policji w Żorach. Zgłoszenia lokatorów dot. „ewentualnych nieprawidłowości” często przekazywane są anonimowo lub z prośbą o zachowanie anonimowości, co w znacznym stopniu utrudnia możliwość skutecznego działania - ubolewa Marek Kożdoń. 

Monitoring nie dla wszystkich

Warto dodać, że od momentu naszej ostatniej publikacji o osiedlu w styczniu, nie zmieniła się liczba kamer monitoringu na trzech wymienionych ulicach. Przypomnijmy, że łącznie to 78 kamer. - Na budynkach przy ul. Orlej 1, 3, 5, 7 oraz Jastrzębia 2 i 4 i Orla 9 i 11 łączenie znajduje się 78 kamer. Kamery obejmują swym zasięgiem klatki schodowe oraz garaż podziemny. Dostęp do zapisów posiada Administrator. Zapis udostępniany jest wyłączenie na wniosek upoważnionych służb (t.j. Policja, Prokuratura) – wyjaśniała nam w grudniu Mirosława Matuszewska, kierownik działu lokalowego ZBM. Od tego czasu nic się nie zmieniło.

Niezwykle ważny jest fakt, że mieszkania przy ul. Sokolej w ogóle nie są monitorowane. Tego terenu nie obejmuje system monitoringu! 

Od 1 lipca zarządza ZTK

Czy zmiana jednostki zarządzającej mieszkaniami może poprawić coś w sytuacji mieszkańców? - Mamy taką nadzieję, choć jest obawa, czy nie będzie jeszcze gorzej. Nadal będziemy zgłaszać to, co się u nas dzieje, a może w końcu tymi problemami zainteresują się też władze miasta? Miało to być eleganckie, nowoczesne osiedle - wizytówka polityki mieszkaniowej miasta, a wychodzi na to, że jesteśmy pozostawieni sami sobie. Niektórzy zaczynają żałować, żeśmy się tu przyprowadzili. Tylko czynsz musimy płacić regularnie - podsumowują mieszkańcy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
misiek182 18.08.2021 21:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Artykuł w strzela w dziesiątkę a nawet setkę. Te osiedle zrobiło się jedną wielką patologią. Mieszkania rozdawało również się jako socjal a inne nawet nie kontrolowano już zarobków o czym mówią mieszkańcy. Policja ma gdzieś jak i ZTK i ZBM. Opiekę nad projektem miał sprawować sam prezydent Waldemar Socha. Do dnia dzisiejszego brak wypowiedzi z jego strony. Najwidoczniej jego projekt stał się fiaskiem. Osiedle nie jest ogrodzone, ludzie podchodzą pod okna mieszkańców i patrzą do środka. Klamki urwane, śmieci dookoła. Na ul. Sokola brak śmietników, kamer! Klatki jeden wielki syf odchody psów, sierść, windy posikane, gaśnice rozsypane. Komórki zachodzą wilgocią że zbiera się grzyb. Plac zabaw to tylko żeby był na papierze, zjeżdżalnia i huśtawka. Parking w cenie jakby był pod samym Wawelem.