Sobota, 18 września 2021

imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

RSS

„Nie możemy mówić, że nic się nie stało”. Radny Kusy o wydatkach badanych przez komisję rewizyjną

27.06.2021 18:53 | 7 komentarzy | ma.w

- NIe chcę politycznej burzy - powiedział na czerwcowej sesji powiatowej radny Tomasz Kusy odnosząc się do ustaleń komisji rewizyjnej w sprawie wydatków na środki dezynfekujące w starostwie. - Ale nie możemy mówić że się nic nie stało, dlatego zawiadomiliśmy prokuraturę. Niech zbada nasze wątpliwości - przekazał radnym lider PiS w radzie powiatu. Po czym wskazał kolejne w jego opinii kontrowersyjne postępowanie włodarza powiatu w minionym roku.

„Nie możemy mówić, że nic się nie stało”. Radny Kusy o wydatkach badanych przez komisję rewizyjną
Radny Tomasz Kusy szef klubu Prawa i Sprawiedliwości chce by rachunkami ze starostwa zajął się prokurator
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zachłyśnięty władzą

Według Kusego starosta raciborski Grzegorz Swoboda „zachłysnął się władzą”. Świadczy o tym w opinii szefa komisji rewizyjnej wyjazd włodarza w styczniu ubiegłego roku do Austrii. Jeden z wydatków związanych z pobytem w narciarskim kurorcie pokryło starostwo. Jak się dowiedzieliśmy później od starosty - było to tylko opłacenie ubezpieczenia dla włodarza. Rachunek opisano jako wydatki na służbowe spotkanie starosty z austriackimi przedsiębiorcami, które odbyło się na zaproszenie przedstawicieli biznesu. Celem tej wizyty miała być wspólna z powiatem organizacja zawodów strażackich oraz rozmowy o perspektywach rozwoju gospodarczego w oparciu o współpracę z zagranicznymi inwestorami.

Starosta Grzegorz Swoboda i radny Sebastian Mikołajczyk (z lewej), który zgłosił w prokuraturze podejrzenie popełnienia przestępstwa przez włodarza powiatu

Tomasza Kusego zastanowiło, że staroście wykupiono ubezpieczenie turystyczne obejmujące uprawianie sportów zimowych podczas służbowej delegacji. Przypomniał wydatek starostwa na „usługę gastronomiczną” w Zajeździe Biskupim po zeszłorocznym absolutorium, który wraz z wykupem ubezpieczenia dla narciarzy nazwał „takimi klockami”, co źle wyglądają moralnie. - Jak wyglądają prawnie, kto inny rozstrzygnie - stwierdził.

"Niczego nie ukrywam"

Z tłumaczenia starosty Grzegorza Starosty wynika, że w Austrii rozmawiał m.in. o organizacji zawodów dla młodych strażaków (kat. CTIF). W dodatku austriaccy partnerzy zaoferowali przekazanie Powiatowi trzech kompletów tlenowych dla straży oraz samochodu. Włodarz poruszał także kwestie inwestycjne na ziemi raciborskiej.

- Ja nie ukrywam żadnych wyjazdów. Mówiłem o nim w swoim sprawozdaniu na sesji, kiedy się odbył. Odbieram tego typu personalne ataki jako próbę zdyskredytowania mnie. Nie będę się odnosił do takiego odwracania kota ogonem - skwitował włodarz powiatu. Później poinformował nas, że korzyści z tamtych rozmów już odczuwa np. sołectwo Chałupki w gminie Krzyżanowice, gdzie austriacki inwestor poszerzył swą działalność. - Tę kwestię już wielokrotnie sprawdzano - zapewnia starosta raciborski.

W obronie Swobody wystąpił wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej i szef klubu PO w radzie powiatu - Piotr Olender. Dziwił się, że opozycja wskazuje „jakieś nieprawidłowości, bliżej niesprecyzowane”. Uważa, że sprawa wyjazdu starosty do Austrii została już wyjaśniona, na początku roku.

Piotr Olender radny powiatowy, szef klubu Platformy Obywatelskiej

- Próbuje się tworzyć dziwną atmosferę. W komisji wypracowaliśmy na temat wykonania budżetu powiatu za 2020 rok wspólne konkluzje. Na ostatnim posiedzeniu pojawił się nieoczekiwanie świadek (były kierowca starosty, mówił, że kupował dlań alkohol i zawoził do starostwa - przyp. red.) i uznano, że trzeba złożyć wniosek do prokuratury. Byłem temu przeciw - oznajmił Olender. Przyznał, że komisja była zaskoczona obecnością nowej, niezapowiedzianej wcześniej osoby przedstawionej do wysłuchania. - Ale byliśmy i jesteśmy otwarci, więc zgodziliśmy się na to - stwierdził Piotr Olender.

Kierowca zły na starostę

Szef klubu PO, jeden z bardziej doświadczonych radych Powiatu opisał zeznania byłego kierowcy. - Ten świadek powiedział, że jest niechętnie ustosunkowany do starosty. Długo pracował w swej funkcji i dobrze mu się pracowało. Kiedy nie przedłużono z nim umowy, to uznał, że go źle potraktowano. Podkreślał swą niechęć. To każe mi potraktować jego zeznania z rezerwą. W dodatku kilka podanych przez niego informacji mijało się z ustaleniami komisji - przekazał radzie Olender.

Uwagi radnego z PO skomentował Tomasz Kusy. Bronił się, że nie biega z każdą sprawą do prokuratury, ale kontrowersje wokół faktur za środki dezynfekujące i opowieść kierowcy o alkoholu dostarczanym do starostwa to tematy, które wymagają wyjaśnienia przez organa ścigania.

Matematyka bez logiki

Swoje zdanie w sprawie wyraził Ryszard Frączek, który będąc członkiem klubu PiS, zaznacza, że reprezentuje przede wszystkim Oblicza.

- Matematyka powinna być zgodna z logiką, ale tak nie jest w tej radzie. Tu matematyka jest sprzeczna z logiką, bo koalicja głosuje nielogicznie. W działaniach starosty dostrzegam skupienie się na jego zasługach. A gdzie są tu ludzie? - zastanawiał się głośno R. Frączek.

Skomentował podejrzenia opozycji związane z fakturami za środki dezynfekujące czy wyjazd do Austrii. - Ja do starosty nic nie mam. To porządny człowiek. Każdemu zdarzają się sprawy takie czy inne. Tylko jak my jako rada reprezentujemy społeczeństwo raciborskie, kiedy człowiek nie jest tu traktowany jako istota, a jak przedmiot? - pytał Ryszard Frączek.

Ryszard Frączek zastąpił w radzie powiatu raciborskiego Dawida Wacławczyka, który podjął pracę w urzędzie miasta

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Frączek

Ryszard Frączek

Radny Powiatu Raciborskiego

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS