środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego plagiatu, który miał popełnić Dawid Wacławczyk

23.06.2021 17:58 | 35 komentarzy | ma.w

Z naszej wiedzy wynika, że skopiowanie przez Dawida Wacławczyka fragmentów opracowania o połączeniu Zamku i Muzeum nie wyczerpało znamion żadnego przestępstwa z ustawy o prawie autorskim. Takie jest stanowisko prokuratora Jacka Kępy z Prokuratury Rejonowej Katowice - Wschód w Katowicach. Ta jednostka zajmowała się rozpoznaniem zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa plagiatu przez wiceprezydenta Raciborza.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego plagiatu, który miał popełnić Dawid Wacławczyk
Dawid Wacławczyk może odetchnąć z ulgą - prokuratura nie będzie go ścigać za zarzuty, które skierowała pod jego adresem opozycja w Radzie Miasta Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według naszych informacji prokuratura w ostatnich dniach umorzyła śledztwo w sprawie:

  • nadużycia uprawnień przez prezydenta Raciborza Dariusza Polowego (zawarcie umowy z D. Wacławczykiem na opracowanie dotyczące połączenia Zamku i Muzeum za kwotę 24600 zł)
  • przywłaszczenia przez D. Wacławczyka części cudzego utworu - opracowania autorstwa Grzegorza Wawocznego o połączeniu Zamku i Muzeum.
  • niedopełnienia obowiązków służbowych przez prezydenta Raciborza na szkodę interesu Miasta Racibórz

Uzupełnienie, a nie zastępowanie

Z tego co wiemy, w tej sprawie złożono w raciborskiej prokuraturze 5 zawiadomień o przestępstwie, w tym 3 anonimowe (te "podpisane" pochodziły z Rady Miasta Racibórz i od Zarządu Powiatu Raciborskiego).

Katowiccy śledczy byli trzecią jednostką, do której trafiła sprawa. Wcześniej sprawą zajmowała się prokuratura rejonowa w Raciborzu, a następnie w Rudzie Śląskiej.

W zawiadomieniach miano wskazać, że ponad 50% opracowania Dawida Wacławczyka stanowi skopiowane opracowanie Grzegorza Wawocznego.

Z tego co wiemy prokurator uznał, że praca Wacławczyka miała tylko uzupełniać dzieło Wawocznego, a nie je zastępować. Wacławczyk mógł je przygotować na zamówienie prezydenta miasta bo dobrze znał temat, miał wiedzę i doświadczenie na temat turystyki.

W zgodzie z przepisami. Nie ma mowy o paserstwie

  • Odstąpienie w urzędzie od procedury zamówienia publicznego w tej sprawie miało się odbyć zgodnie z przepisami.
  • Prokuratura wykluczyła nieumyślne paserstwo autorskie.

Tłumaczenia Dawida Wacławczyka uznano w Katowicach za wiarygodne i wykluczające możliwość przypisania mu przestępstwa z art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ułomne, wadliwe, ale nie przestępstwo

Uznano przy tym, że praca Wacławczyka jest pod względem precyzji cytowania utworu Grzegorza Wawocznego ułomna i wadliwa, jednak nie oznacza to traktowania jej w kategoriach przestępstwa.

Z tego co ustaliliśmy, w wyniku działań śledczych nie dopatrzono się celowego działania w celu przywłaszczenie autorstwa utworu Grzegorza Wawocznego. Nie stwierdzono przy tym tzw. zamiaru bezpośredniego Dawida Wacławczyka.Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza