Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ślub humanistyczny - jak wygląda i kto może się na niego zdecydować?

Połączenie dwóch kochających się osób w małżeństwo wymaga ceremonii, która może odbywać się na różne sposoby Najpowszechniejszymi są oczywiście: ślub kościelny, udzielany osobom wierzącym w murach świątyń, oraz ślub cywilny, odbywający się w urzędzie i przeprowadzany przez urzędnika. Nie są to jednak jedyne formy - coraz popularniejszy staje się ślub humanistyczny, który wykracza poza ramy ceremonii religijnych czy urzędowych. Jak dokładnie wygląda? Czy jest uznawany prawnie w Polsce? Jeśli ciekawi Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Ślub humanistyczny - jak wygląda i kto może się na niego zdecydować?

Ślub humanistyczny - co to znaczy?

Ślub humanistyczny jest jedną z form na zawarcie małżeństwa. Zastępuje ona ceremonię o charakterze religijnym cz urzędowym, stanowiąc uroczystość opartą przede wszystkim na potrzebach człowieka. Jak sama nazwa wskazuje, humanistyczny, czyli od angielskiego “human” - “człowiek”, ślub tego typu jest rozwiązaniem dla osób, które stawiają na bardzo indywidualny format ceremonii, skupiający się na człowieku. Każdy, kto decyduje się na ślub humanistyczny, ma szansę na złożenie ślubowania przede wszystkim drugiej osobie, która jest tu najważniejsza, nie zaś wiara czy obowiązujące prawo.

Jak przebiega uroczystość humanistyczna?

Ceremonia zaślubin humanistycznych wygląda podobnie, jak pozostałe tego typu uroczystości, z jednym ważnym wyróżnikiem - formą przysięgi. Nie jest ona bowiem gotowym tekstem, który powtarzamy za prowadzącym uroczystość celebrantem, lecz słowami, które młoda para sama wcześniej przygotowała. W ten sposób mają szansę na wyznanie sobie uczuć w bardzo indywidualnej i oryginalnej formie, bez odtwarzania utartych schematów. Jeśli więc zależy wam na przysiędze uformowanej dzięki własnym przemyśleniom i odczuciom, a nie gotowych formułach powtarzanych przez każdego, postawcie na ślub humanistyczny.

Co więcej, ślub humanistyczny może odbywać się dosłownie wszędzie i o każdej porze - więcej na www.zankyou.pl/p/slub-humanistyczny-co-to-jest-na-czym-polega-jak-wyglada-i-ceremnia-w-humanistyczna-w-polsce-sprawdz. Wschód lub zachód słońca? Nad morzem czy w górach? Tego typu ceremonia pozwala na spełnienie nawet najbardziej nietypowej fantazji względem czasu czy miejsca danej uroczystości, dzięki czemu staje się unikalnym przeżyciem, nie zaś klasycznym wydarzeniem, którego przebieg jest znany przez każdego.

Ślub humanistyczny: dla kogo?

Kto powinien zdecydować się na uroczystość tego rodzaju? Tak naprawdę do ślubu humanistycznego może przystąpić każdy po ukończeniu 18 roku życia. Nie narzuca on bowiem ścisłych ram, w których uwzględnione są wymagania względem przyszłej pary młodej. Jest to więc doskonałe rozwiązanie na przykład dla tych, którzy nie chcą lub z wielu powodów nie mogą zdecydować się na ceremonię w obrzędach danej wiary. Stanowi także sposobność do przystąpienia do małżeństwa ludzi, których w jakiś sposób ogranicza prawo obowiązujące w danym kraju. W związku z tym bardzo często decydują się na taką uroczystość ateiści, osoby po rozwodzie czy osoby homoseksualne.

Czy tego typu uroczystość jest uznawana prawnie w Polsce?

Jeśli chodzi o prawną stronę tego typu uroczystości, wszystko zależy od kraju, w którym zostanie ona zorganizowana. W Szkocji czy w USA ślub humanistyczny jest jedną z prawnie unormowanych ceremonii, jednak nie możemy powiedzieć tego samego o Polsce, gdzie nie jest ona niestety zalegalizowana. To oznacza, że w świetle prawa Młoda Para po takiej ceremonii nie jest małżeństwem. Istnieje jednak proste rozwiązanie tego problemu: aby związek został uznany, ślub humanistyczny należy połączyć ze ślubem cywilnym.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].