Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Śmierdząca i brudna woda w kranach. PWiK: robimy wszystko, co się da, żeby dobrą jakość wody przywrócić

21.06.2021 15:51 | 7 komentarzy | juk

Wracamy do tematu brudnej wody w naszym regionie. Przypomnijmy, że od minionej soboty (19.06) na terenie powiatu wodzisławskiego nie brakuje mieszkańców, którzy odkręcają swoje "kurki" z niepokojem. Sprawę opisywaliśmy wczoraj w artykule pn. Żartują, że z kranu leje się whisky. Mieszkańcom Wodzisławia Śl. nie jest jednak do śmiechu.

Śmierdząca i brudna woda w kranach. PWiK: robimy wszystko, co się da, żeby dobrą jakość wody przywrócić
Z rdzawą wodą mierzą się przede wszystkim mieszkańcy Wodzisławia Śl. oraz Radlina. Zdjęcie nadesłane przez naszego czytelnika, pana Krzysztofa.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Okazuje się, że problemy z wodą zaczęły się wcześniej, bo już 18 czerwca. Wówczas mieszkańcy m.in. Rogowa, Olzy oraz Odry informowali Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Wodzisławiu Śl. o spadkach ciśnień i brakach wody. - Z powodu wysokich temperatur, które występują w naszym regionie od kilku dni, nastąpiło większe zapotrzebowanie na wodę. Ciśnienie, które do tej pory było w rurach, okazało się niewystarczające, więc poprosiliśmy naszego dostawcę wody, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach o zwiększenie ciśnienia - przekazuje nam Katarzyna Machowska-Bujak, dyrektor ds. technicznych w wodzisławskim PWiK. Kiedy jednak zwiększono ciśnienie, to zaczęły się pojawiać problemy z zabarwieniem i smakiem wody.

Problemy u dostawcy wody

Jak tłumaczy nam pani dyrektor, PWiK nie ma możliwości oczyszczenia i przepłukania brudnej wody. - Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach podaje nam brudną wodę już na studniach zakupowych. Dlatego nie mamy innego wyjaśnia jak tylko przeczekać tę falę do momentu kiedy sytuacja poprawie się na studni zakupowej. Dopiero wtedy będziemy mogli zacząć płukać wodę na naszych sieciach - mówi nam Katarzyna Machowska-Bujak. Dodaje, że problemy mogą się jednak utrzymać jeszcze nawet przez kilka najbliższych dni.

Pomagają mieszkańcom

Wodzisławski PWiK deklaruje, że robi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc mieszkańcom regionu w tym trudnym dla nich czasie. - W sobotę i niedzielę rozwoziliśmy wodę. Będziemy kontynuować te działania, aż sytuacja się nie poprawi - zapewnia dyrektor Machowska-Bujak. Dodaje, że w ciągu minionego weekendu pracownicy PWiK dowozili mieszkańcom wodę gospodarczą w kontenerach, ale również wodę butelkowaną. - Dostarczyliśmy już ponad 576 butelek wody pitnej po 1,5 litra - zauważa pani dyrektor. - Robimy wszystko, co się da, żeby jakość wody przywrócić. Nie jest to zależne jednak od nas, bo taką wodę dostajemy od dostawcy - dodaje.

Będą wypłacane odszkodowania

Okazuje się, że rdzawa woda nie zagraża zdrowiu tych, którzy ją spożywają. Jak wyjaśnia nam Katarzyna Machowska-Bujak, jest ona czysta bakteriologicznie i po przefiltrowaniu nadaje się picia. - Woda ma podwyższony poziom żelaza. W efekcie ma zmieniony kolor i smak, ale nikomu nie zaszkodzi i nikt się nią nie otruje. Zdaje sobie jednak sprawę, że taka jakość wody jest uciążliwa dla mieszkańców. Zwłaszcza że może ona zabrudzić np. pranie - mówi. Dlatego PWiK zwraca uwagę, że jeśli mieszkańcy ponieśli jakiekolwiek szkody związane z dostawą brudnej wody, to powinni takie sytuacje zgłaszać. Wówczas będą mogli uzyskać odszkodowanie za poniesione straty.