Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Burmistrz Macha tłumaczy dlaczego oferuje swoim pracownikom 200 złotych za zaszczepienie się przeciwko COVID-19

21.06.2021 12:26 | 2 komentarze | mad

Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej w odezwie zamieszczonej na stronie internetowej urzędu wytłumaczył, dlaczego zdecydował się na wypłatę 200 złotych dla podległych mu pracowników po zaszczepieniu się przeciwko koronawirusowi.

Burmistrz Macha tłumaczy dlaczego oferuje swoim pracownikom 200 złotych za zaszczepienie się przeciwko COVID-19
Nie może być, moim zdaniem, sytuacji, w której pracownik podległej mi instytucji będzie stanowił zagrożenie dla pracodawcy, którym jest społeczeństwo - argumentuje burmistrz Paweł Macha (fot. arch. Nowiny.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O programie ogłoszonym przez włodarza informowaliśmy w artykule dostępnym TUTAJ. Przypomnijmy, po 200 złotych mogą sięgnąć pracownicy urzędu miejskiego oraz jednostek podległych magistratowi, w tym szkół na terenie gminy oraz związani zawodowo z GPWiK – gminną spółką. To rozwiązanie, z którego może skorzystać około 300 osób. – To swojego rodzaju zachęta, aby zrobić to raz, a dobrze. Tak, żebyśmy wrócili do normalności sprzed pandemii – tłumaczył burmistrz, pytany o to, czym kierował się, podejmując decyzję o takim rozwiązaniu.

Temat spotkał się z zainteresowaniem również mediów ogólnopolskich. – Burmistrz daje 200 złotych za zaszczepienie się – donosi tvn24.pl w materiale dostępnym TUTAJ.

Informacja ma natomiast swoich zwolenników, jak i przeciwników wśród mieszkańców gminy. Po licznych głosach włodarz postanowił zabrać głos w sposób oficjalny. – Chcąc zapewnić bezpieczne i sprawne funkcjonowanie całej struktury Gminy Kuźnia Raciborska w czasach obecnych nie ma innych narzędzi jak szczepienia. Lekarstwa na koronawirusa na dzień dzisiejszy jeszcze wciąż nie mamy – podkreśla włodarz w odezwie do mieszkańców. Pełną treść pisma publikujemy poniżej.

Drodzy Mieszkańcy,

W związku z licznymi informacjami w mediach dotyczącymi uruchomienia programu wypłat kwoty 200,00 zł dla pracowników jednostek organizacyjnych Gminy Kuźnia Raciborska należą się Państwu z mojej strony wyjaśnienia.

Głównym celem zachęt do szczepień jest przygotowanie Gminy do sprawnego, płynnego i bezpiecznego funkcjonowania samorządu, który jest w pewnym sensie przedsiębiorstwem. Działają w nim szkoły, przedszkola, ZGKiM, MOPS, MOKSiR, GOTiP, Urząd Miejski a także GPWiK – gminna spółka z o.o. Pomysł pojawił się w momencie, kiedy szczepienia są już dostępne dla wszystkich Mieszkańców, dla których dodatkowo uruchomiliśmy na terenie Gminy Powszechny Punkt Szczepień.

Ubiegły rok naznaczony pandemią spowodował wiele utrudnień i niedogodności, w znacznym stopniu także w instytucjach samorządowych. Nieobecności w pracy spowodowane przebywaniem na kwarantannie, zachorowaniem na koronawirusa oraz koniecznością pracy zdalnej dotknęły wszystkich. Zamknięte były m.in.: instytucje kultury, mocno ograniczony dostęp do urzędu, zamknięto świetlice i biblioteki a szkoły pracowały przez wiele miesięcy zdalnie. Jednocześnie konieczne było zapewnienie ciągłości w odbieraniu śmieci, zapewnieniu wody w kranach czy funkcjonowanie kanalizacji. Awarii, które wydarzyły się w tych obszarach nie da się usunąć pracując zdalnie. Potrzebni są pracownicy. Liczba nieprzepracowanych roboczogodzin znacząco wpływa na opóźnienie w realizacji bieżących zadań, inwestycji czy też osiąganiu wyników i celów. Kwota przeznaczona na zaplanowane nagrody jest niewspółmierna w stosunku do strat jakie powodują nieobecności pracowników wszystkich instytucji gminnych. Ma także zapobiegać powstawaniu takich sytuacji w przyszłości.

Chcąc zapewnić bezpieczne i sprawne funkcjonowanie całej struktury Gminy Kuźnia Raciborska w czasach obecnych nie ma innych narzędzi jak szczepienia. Lekarstwa na koronawirusa na dzień dzisiejszy jeszcze wciąż nie mamy.

Nagroda za promocję zdrowia i wzajemnego bezpieczeństwa w miejscu pracy to także weryfikacja indywidualnego podejścia członków zespołów, pracujących dla społeczności lokalnej, do wzajemnej odpowiedzialności. Nie może być, moim zdaniem, sytuacji, w której pracownik podległej mi instytucji będzie stanowił zagrożenie dla pracodawcy, którym jest społeczeństwo.

W sytuacji zagrożenia tylko razem, będąc odpowiedzialni za siebie nawzajem, jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem.

„Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” (Alexis de Tocqueville).

Z poważaniem i życzeniami zdrowia

Burmistrz

/-/ Paweł MachaLudzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.