Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O włos od tragedii. Ogromne stężenie czadu w bloku przy Pomnikowej w Raciborzu

Przeważnie do uwalniania śmiertelnie groźnego tlenku węgla dochodzi zimą. Wiele osób zamyka wtedy okna, aby nie wpuszczać zimna do domu. Tymczasem w ostatnich dniach w szeregu mieszkań w Raciborzu uruchomiły się czujniki tlenku czadu. Z pomocą raciborskich strażaków wyjaśniamy, jaka jest tego przyczyna.

O włos od tragedii. Ogromne stężenie czadu w bloku przy Pomnikowej w Raciborzu
We wszystkich przypadkach strażacy wezwali przedstawicieli administracji budynków, w których wykryto tlenek węgla. Zalecono kontrolę drożności przewodów kominowych. Zdjęcie ilustracyjne (arch. Nowiny.pl).
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Czujki uratowały im życie

Śmiertelnie groźny czas wykryto 18 czerwca w budynkach przy ulicach: Katowickiej, Pomnikowej oraz Stalmacha w Raciborzu. Uruchomiły się tam domowe czujki tlenku węgla. Każdorazowo strażacy sprawdzili, czy tlenek węgla nie znajduje się również w innych mieszkaniach w tym samym pionie kominowym, co mieszkanie, w którym uruchomiła się czujka.

19 czerwca o godz. 15.12 tlenek węgla wykryto raz jeszcze w mieszkaniach przy ul. Pomnikowej w Raciborzu. W jednym z lokali stężenie wynosiło 480 ppm (parts per million - liczba części na milion). Zagrożenie dla ludzkiego życia było realne. Na szczęście w mieszkaniu znajdował się czujnik tlenku węgla, który uchronił lokatorów przed zatruciem i śmiercią.

20 czerwca strażacy odnotowali jeszcze jedną taką interwencję. Tym razem obecość czadu potwierdzono w kilku mieszkaniach budynku wielorodzinnego przy ul. Bosackiej w Raciborzu. Również w tym przypadku stężenie czadu było wysokie - wynosiło 150 ppm. I tym razem dzięki czujnikowi tlenku węgla nikt nie ucierpiał.

Tlenek węgla w upale? To fizyka

- Te zdarzenia mają ścisły związek z wysokimi temperaturami. W normalnych warunkach spaliny z piecyków typu junkers mają wyższą temperaturę i przez komin unoszą się w górę. Przy tak wysokich temperaturach to się nie dzieje. Spaliny nadal są odprowadzane dzięki różnicy ciśnień pomiędzy najwyższym punktem komina i punktami, gdzie są podłączone piecyki. Jednak gdy przewód kominowy jest niedrożny, ciąg kominowy jest mniejszy i tlenek węgla dostaje się na mieszkanie

- mówi bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Skąd bierze się czad?

Czad powstaje m.in. w następstwie spalania drewna, oleju, gazu, czy węgla w niewystarczającej ilości tlenu. Przyczyną powstawania czadu może być też wada urządzenia grzewczego lub niedrożność przewodów kominowych.

Najczęstszą przyczyną zatruć w budynkach mieszkalnych jest nieszczelność, wady produkcyjnego i brak konserwacji przewodów kominowych, a także niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi na nowe).

Objawy zatrucia

Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Czad wiąże się z hemoglobiną i blokuje dopływ tlenu do organizmu. Najczęstsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to: przyspieszenie akcji serca, szybki i nieregularny oddech, trudność oddychania, zaburzenia orientacji, zawroty i ból głowy, duszności, oszołomienie, osłabienie, znużenie, nudności, wymioty, senność.

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Aby zmniejszyć lub całkowicie usunąć prawdopodobieństwo zatrucia czadem, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • sprawdź ciąg powietrza w pomieszczeniach - przyłóż kartkę papieru do kratki wentylacyjnej, jeśli ciąg jest prawidłowy, kartka "przyklei się" do otworu wentylacyjnego,
  • zamontuj czujnik tlenku węgla,
  • jeśli korzystasz z piecyka gazowego, sprawdzaj szczelność przewodu spalinowego (jeśli czujesz zapach gazu, powiadom administratora i służby gazowe),
  • zarządca lub właściciel nieruchomości powinien co najmniej raz w roku przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych (jeśli tego nie robi, upomnij się o to),
  • korzystaj z mikrowentylacji okien i drzwi,
  • nie używaj kuchenki gazowej ani piekarnika do ogrzewania domu,
  • przenośnych kuchenek używaj tylko na zewnątrz,
  • nie uruchamiaj agregatu prądotwórczego w zamkniętej przestrzeni (np. piwnica, garaż)
  • jeśli masz kominek - utrzymuj go w dobrym stanie (co roku czyść komin i przewód kominowy).

Jak udzielić pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że w pomieszczeniu znajdują się poszkodowani, natychmiast wezwij specjalistyczną pomoc. Wstrzymaj oddech przed przekroczeniem progu pomieszczenia, w którym podejrzewasz obecność tlenku węgla.

Otwórz drzwi i okna, aby usunąć truciznę z domu. Zapewnij poszkodowanych dostęp do świeżego powietrza.

Sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie, zadzwoń na 112 i rozpocznij reanimację, jeśli tak - zadzwoń na 112 i oczekuj na przyjazd służb.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].