Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Śmigłowiec nad powiatem wodzisławskim. Bardzo nisko latał nad Zawadą i Rogowem [ZDJĘCIA]

19.06.2021 16:00 | 8 komentarzy | ska

Około 12.30 nad powiatem wodzisławskim nisko latał śmigłowiec z doczepionymi czujnikami. Odebraliśmy od mieszkańców sporo sygnałów w tej sprawie. Udało nam się ustalić, że śmigłowiec należy do firmy z Bielska-Białej, która wykonuje inspekcje linii energetycznych dla firmy Tauron. 

Śmigłowiec nad powiatem wodzisławskim. Bardzo nisko latał nad Zawadą i Rogowem [ZDJĘCIA]
Śmigłowiec o rejestracji SP-ITD firmy Helipoland wykonywał inspekcje linii energetycznych.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śmigłowiec nad powiatem wodzisławskim. Bardzo nisko latał nad Zawadą i Rogowem [ZDJĘCIA]

Około 12.30 nad powiatem wodzisławskim pojawił się niebieski śmigłowiec z podwieszoną skrzynką z czujnikami. - Bardzo nisko leciał, myślałem że spada. Potem przyszło mi do głowy, że może sprawdza baseny, bo jest ciepło, ale po co miałby to robić? - pisze do nas pan Artur, mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego. 

Faktycznie śmigłowiec dość nisko poruszał się właśnie nad wodzisławskimi dzielnicami Zawada, Kokoszyce oraz dalej w kierunku południowo-wschodnim. 

Inspekcje już od lat

- Tradycyjnie już od kilku lat wykonujemy loty inspekcyjne linii energetycznych. Co ciekawe, zawsze wzbudza to zainteresowanie - wyjaśnia przedstawiciel firmy Helipoland z Bielska-Białej, która jest podwykonawcą firmy Tauron. Inspekcja została zgłoszona w odpowiednich instytucjach.

"Patrole śmigłowcowe zapewniają szybki dostęp do inspekcji obszaru, ponieważ nie są ograniczone drogami, nieprzejezdnym terenem lub liniami nieruchomości oraz są znacznie szybsze i bardziej zaawansowane niż inspekcje z dronów. Najbardziej uniwersalnym systemem jest podwieszany do śmigłowca zasobnik specjalnie wyposażony w zestaw co najmniej 4 sensorów. Oprócz skaningu laserowego, zdjęć pionowych i ukośnych (do przodu i tyłu) występuje termowizja i zobrazowania wyładowań koronowych. Platforma znajduje najszersze zastosowanie w energetyce, ale kolejne projekty (związane z drogami, kolejami, rurociągami) ukazują atuty tej technologii w inwentaryzacji infrastruktury wraz z najbliższym otoczeniem." - pisze na swojej stronie firma Helipoland. 

Podobnie jak w zeszłym roku

Przypomnijmy, że podobne zdarzenie miało miejsce w ubiegłym roku, w styczniu. "Po sylwetce można zaryzykować stwierdzenie, że nie jest to maszyna ani pogotowia, policji, ani wojska, a raczej prywatny helikopter. Podobną maszyną dysponowała firma Naprzód Rydułtowy. Ale jak się dowiedzieliśmy, firma ta nie posiada już śmigłowca" - pisaliśmy 14 stycznia 2020. Wówczas również chodziło o inspekcję linii energetycznych.