Niedziela, 25 lipca 2021

imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

RSS

Śląskie Smaki przyciągnęły na Zamek Piastowski w Raciborzu tłum smakoszy spragnionych pysznego jedzenia i... dobrej rozrywki [ZDJĘCIA] [LIVE]

13.06.2021 16:04 | 2 komentarze | żet

Pasztety, kiełbasy i wędliny z dziczyzny, słodkości jak u babci, rzemieślnicze lody i piwa, a do tego pokazy i występy gwiazd - Krzysztofa Respondka, Remigiusza Rączki, zespołów Video, Śląsk i Kombi - wszystko to składa się na XV Festiwal Śląskie Smaki, którego gospodarzem w tym roku jest Zamek Piastowski w Raciborzu.

Śląskie Smaki przyciągnęły na Zamek Piastowski w Raciborzu tłum smakoszy spragnionych pysznego jedzenia i... dobrej rozrywki [ZDJĘCIA] [LIVE]
13 czerwca Zamek Piastowski w Raciborzu stał się kulinarnym centrum Śląska.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Pogoda jest znakomita dla degustowania śląskich potraw. Myślę, że każdemu narobiliśmy tutaj smaków - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Dyrektor Zamku Piastowskiego Grażyna Wójcik o Śląskich Smakach i ogromnej frekwencji, która... nie była zaskoczeniem

Ci uśmiechnięci, młodzi ludzie to kolejne pokolenie raciborskich cukierników. Na zdjęciu od lewej stoją: Adrianna Malcharczyk, Julia Daszkiewicz, Kamil Malcharczyk i Mateusz Malcharczyk. Na "Śląskich Smakach" oferowali specjalność rodziny Malcharczyków: kołocz, sernik wiedeński, babkę marmurkową i babkę krajcową, sztruclę, szarlotkę, a także anyżki, kokoski i pianki.

Krystian i Karolina Sobczykowie przyjechali do Raciborza z Lubina w województwie śląskim. - Odkąd pamiętam, zawsze były tu fajne imprezy - mówi Krystian. Mieszkańcy Dolnego Śląska przyznają, że śląskie smaki nie są im obce, bo mają tu krewnych, których odwiedzają od lat.

Śląskie Smaki na zamkowym dziedzińcu rozpoczęły się 13 czerwca o godz. 13.00. Na gości czeka kilkadziesiąt stoisk z regionalnymi przysmakami. Nie będzie fałszu w stwierdzeniu, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Sery, wędliny, kiełbasy, przetwory mięsne, dziczyzna, miody, likiery, wódki i piwa, lody, kołocze, sztrucle, szarlotki - to tylko część potraw, które można zakupić na kilkudziesięciu stoiskach.

O godzinie 14.00 wystąpił Krzysztof Respondek. Następny punkt programu to "Barbara lubi rabarbar w Raciborzu", czyli pokaz kulinarny Remigiusza Rączki i Agnieszki Jasińskiej. Jeszcze dziś:

  • 16.00-17.00 – występ zespołu Video
  • 17.30-18.00 - występ zespołu Singers
  • 19.00 – Koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Ponadto o godz. 21.15 przeniesiony z 12 czerwca koncert zespołu Kombii połączony z pokazem ogni.

Danusia Wapińska i Edyta Trząsalska przyjechały do Raciborza z gospodarstwa agroturystycznego w Proboszczowicach w powiecie gliwickim. Przywiozły ze sobą tysiące przepysznych ciasteczek. Jak powstają takie wypieki? - Opieramy się na przepisach naszych babć. Wkładamy w to mnóstwo serca i... cierpliwości - mówi Danusia.

Alina Starzec, Sławomir Kowol, Dorota Bertsznajder i Łukasz Podlejski z firmy Las Huberta w Rudach oferowali same konkrety. Wędliny i kiełbasy z dziczyzny to przysmaki, obok których żaden miłośnik mięsiwa nie przejdzie obojętnie.

Agnieszka Danielczyk i Barbara Kawik to przedstawicielki Wioskowego Trio, czyli wspólnego przedsięwzięcia gospodyń z gminy Rudnik w powiecie raciborskim. Początkowo do Wioskowego Trio należały panie i dziewczęta z Szonowic, Modzurowa i Ponięcic (stąd nazwa), jednak z czasem dołączyły do niego również z panie z pozostałych sołectw. Gospodynie z gminy Rudnik zgłosiły na konkurs kulinarny langosze.

W Śląskich Smakach wzięły udział również Sylwia Mrozek, Maria Kostrzewa, Teresa Pawlik i Gabriela Płaczek z Koła Gospodyń Wiejskich w Tworkowie.

- Fajnie i przyjemnie, do tego duży wybór potraw, no i impreza znacznej rangi jak na Racibórz - mówią o tym, co działo się na zamku raciborzanie Sandra Król i Adrian Dominik. Wspomniany wybór był bardzo duży, ostatecznie Sandra zdecydowała się skosztować kaszotta z pieczarkami i orzechami. Adrian postawił na tradycję: roladę, modrą kapustę i kluski.

Damian Firut i ks. Piotr Kwaśniok to przedstawiciele Starego Opactwa w Rudach. Na stoisku rudzkiej restuaracji można było zakupić m.in.: pasztety i wędliny, likiery i wódki, ręcznie robione czekolady, krówki, makarony oraz kruche ciasteczka, a także przetwory mięsne, dziki żur i dziki bigos.

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu nie mogło zabraknąć raciborskiego piwa, które jest warzone w Browarze Zamkowym. Na zdjęciu Natalia Skawińska i Danuta Rachelska ze stoiska raciborskiego browaru.

Remigiusz Rączka w pokazie kulinarnym Barbara lubi rabarbar

Adam Wawoczny, Prezes Zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej i Grzegorz Swoboda Starosta Raciborski oceniają potrawy i produkty zaprezentowane na Festiwalu

Koncert zespołu Video. Wokalista Wojciech Łuszczykiewicz był tak blisko publiczności jak tylko mógł

Na zakończenie festiwalu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Więcej zdjęć TUTAJ.

Ludzie:

Grażyna  Wójcik

Grażyna Wójcik

Była dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.