Wtorek, 21 września 2021

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Mieszkańcy rowerami dekorują ulice Stanowic

11.06.2021 15:35 | 0 komentarzy | acz

Zaczęło się od pomysłu rzuconego przez dwie rodziny, inicjatywę podchwycili kolejni mieszkańcy, no i dzieje się. Dobra energia i pomysł na upiększanie sołectwa Stanowice zyskuje kolejnych zwolenników.

Mieszkańcy rowerami dekorują ulice Stanowic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Pomysł narodził się jesienią ubiegłego roku w rodzinach Gamza i Wowra. Zaczerpnęliśmy go z krajobrazu węgierskich wiosek. Zauważyliśmy, że coraz mniejsza jest aktywność społeczna. Do tego jeszcze pandemia, ludzie zamykają się tylko w swoich domach i podwórkach - opowiada Jacek Wowra, mieszkaniec Stanowic.

W trudnym czasie koronawirusa społecznicy postanowili więc zarażać dobrym pomysłem i pozytywnym przekazem. Odnowione rowery udekorowane zostały tabliczkami z nazwami ulic i kwiatami. Całość przyciąga uwagę, a prezentuje się niezwykle pomysłowo i estetycznie. - Bardzo nam zależy, aby inni pociągnęli tę inicjatywę. Niekoniecznie w takiej samej formie. Ale mieszkańcy dopytują nas o szczegóły, więc sądzę, że akcja ma szanse jeszcze mocniej się rozkręcić. Cieszę się, że już doczekaliśmy się naśladownictwa, bo bardzo mi zależy na upiększeniu Stanowic - dodaje inicjator akcji.

Jacek Wowra zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt rowerowego projektu. - Około 40 lat temu ktoś w magistracie "zgubił" część nazwy naszej ulicy - Śląskich. Pierwotna nazwa brzmiała bowiem Powstańców Śląskich” - wyjaśnia. Warto przy tej okazji poznawać historię najbliższej okolicy i ocalać ją przed zapomnieniem: Geneza naszej dzielnicy - Parcele związana jest z parcelacją majątku dworskiego i przyznaniem na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych preferencyjnych działek dla byłych powstańców śląskich - zaznacza Jacek Wowra.

Ludzie:

Jacek  Wowra

Jacek Wowra

Radny Powiatu Rybnickiego.