Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Ulica Młodzieżowa doczeka się końca remontu. Ma kosztować 11,3 mln zł

11.06.2021 10:01 | 8 komentarzy | ska

Przetarg w drugiej połowie lipca, podpisanie umowy z początkiem września i wejście na plac budowy wykonawcy na przełomie września i października - tak w skrócie rysuje się plan na dokończenie ul. Młodzieżowej w Kokoszycach w kolejnych miesiącach. 9 czerwca podczas posiedzenia zarządu województwa śląskiego ustalono szczegóły dokończenia inwestycji. 

Ulica Młodzieżowa doczeka się końca remontu. Ma kosztować 11,3 mln zł
Jan Zemło (na zdjęciu z lewej) oraz senator Ewa Gawęda (po prawej) wraz z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego podczas kontroli ul. Młodzieżowej w 2020 roku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ulica Młodzieżowa doczeka się końca remontu. Ma kosztować 11,3 mln zł

Roboty mają rozpocząć się na przełomie września i października, jeśli w drodze przetargu wyłoniony zostanie wykonawca inwestycji. Prace będą prowadzone na odcinku 2,28 km (od km 0+820 do km 3+100) tj. od skrzyżowania z ul. Edmunda Szwedy do zatoki autobusowej w rejonie skrzyżowania z ul. Działkowców po stronie lewej jest do wykonania ścieżka pieszo – rowerowa. Należy ułożyć podbudowę z kruszywa o grubości 20 cm oraz warstwę wiążącej o grubości 8 cm i warstwę ścieralną o grubości 4 cm.

Prace rozbite na dwa lata

W roku 2022 pozostanie do wykonania odcinek o długości 820 m (od km 0+000 do km 0+820) tj. od skrzyżowania z ul. Pszowską (droga wojewódzka nr 933) do skrzyżowania z ul. Edmunda Szwedy. W zakresie prac budowlanych zawarte będą roboty rozbiórkowe i ziemne, wzmocnienie podłoża, odwodnienie, podbudowa z kruszywa o gdubości 20 cm, podbudowa bitumiczna również o grubości 20 cm, warstwa wiążąca o grubości 8 cm oraz warstwa ścieralna o grubości 4 cm. Będą także zabudowane krawężniki i ułożony chodnik z kostki brukowej na podbudowie z kruszywa. 

Prace mają zakończyć się do końca września 2022 roku. W roku 2021 na finansowanie inwestycji przeznaczone zostanie ok. 1,5 mln zł, natomiast w 2022 roku z budżetu województwa na drogę ma zostać przeznaczone 9,8 mln zł. Zarząd Województwa Śląskiego na ostatnim posiedzeniu przyjął propozycję zmian w WPF w tym zakresie. Wymagana jest jeszcze akceptacja zmian w WPF przez Sejmik Województwa Śląskiego – głosowanie nad projektem zmiany w WPF nastąpi podczas sesji 28 czerwca. 

Wiele lat starań i przekonywania

- Bardzo się cieszę, że wreszcie temat remontu ulicy Młodzieżowej będzie rozwiązany. To podsumowanie ostatnich lat starań o dokończenie modernizacji drogi - mówi senator Ewa Gawęda, która w odpowiedzi na sugestie mieszkańców mocno angażowała się w lobbowanie i przekonywanie władz wojewódzkich o konieczności dokończenia remontu. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dzięki połączonym staraniom Ewy Gawędy, rady dzielnicy Zawada z Janem Zemło na czele oraz grupy inicjatywnej, skupiającej mieszkańców Zawady i Kokoszyc, udało się doprowadzić do dokończenia remontu Młodzieżowej w dzielnicy Zawada. Teraz wreszcie wyrysowano konkretny plan na odcinek w Kokoszycach. - To sprawa, która nie znalazła zakończenia jeszcze od czasu mojej pracy w sejmiku województwa - podkreśla senator Gawęda, zaznaczając, że wreszcie skończą się utrudnienia mieszkańców. 

Poczekajmy na zakończenie prac

Emocje studzi natomiast przewodniczący rady dzielnicy Zawada i członek zarządu powiatu wodzisławskiego Jan Zemło. - Wiemy, że jest to już któraś z kolei obietnica Zarządu Województwa Śląskiego. Jeżeli się potwierdzi to mieszkańcy Kokoszyc odetchną z ulgą - reaguje Jan Zemło na pierwsze doniesienia o zaplanowaniu środków budżetowych województwa. - Trzeba było tylu lat działań i różnego rodzaju podchodzenia do tej sprawy, aby wreszcie skończyła się gehenna mieszkańców, a także kierowców, którzy przejeżdżają tym odcinkiem. Ten sukces będzie mieć wielu ojców, ale poczekajmy do faktycznego zakończenia prac - mówi nam Jan Zemło

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP