środa, 28 lipca 2021

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Rybnickie gminy chcą wspólnej strategii rozwoju

10.06.2021 11:40 | 0 komentarzy | acz

9 czerwca w Czerwionce podpisano porozumienie w sprawie określenia zasad współpracy przy opracowaniu, realizacji i wdrażaniu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Gmin Powiatu Rybnickiego na lata 2021-2030.

Rybnickie gminy chcą wspólnej strategii rozwoju
W wydarzeniu uczestniczyli: Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Wicestarosta Marek Profaska, Burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski, Pełnomocnik ds. Rozwoju, Planowania i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny Grzegorz Wolnik, Wójt Lysek Grzegorz Gryt, Wójt Jejkowic Marek Bąk, Wójt Świerklan Tomasz Pieczka, Wójt Gaszowic Paweł Bugdol.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Celem porozumienia jest określenie systemu zarządzania oraz zasad współpracy gmin przy opracowaniu, realizacji i wdrażaniu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego na lata 2021-2030 w formule partnerskiego modelu działania. W tym m.in.:

  • wspólne diagnozowanie problemów rozwojowych oraz wypracowywanie sposobów ich rozwiązywania,
  • zwiększenie efektywności przedsięwzięć realizowanych przez gminy oraz skuteczna realizacja wspólnych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy samorządów,
  • podniesienie jakości funkcjonowania administracji publicznej w zakresie przedsięwzięć partnerskich.

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny jest liderem projektu opracowania dokumentu. - Strategia, nad którą prace rozpoczynamy ma pomóc naszym małym ojczyznom, a także całemu subregionowi i sądzę, że dokument jak najlepiej wpisze się także w strategię województwa - zaznaczył Burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski. 

- To bardzo ważny dzień dla każdej gminy i całego powiatu - dodał Marek Bąk, Wójt Jejkowic. - Gmina Jejkowice już wcześniej opracowała strategię na najbliższe lata, ale postanowiliśmy przystąpić do tego niezwykle istotnego porozumienia, aby utworzyć wspólny, spójny projekt, którego celem jest przedstawienie naszym mieszkańcom jak najszerszej oferty. Nie ma sensu powtarzanie większości podobnych przedsięwzięć w każdej gminie. Warto raczej postawić na zbudowanie bogatej, kompleksowej oferty na terenie całego powiatu - podkreślił M. Bąk.

Zgodnie z harmonogramem prace nad strategią rozpoczynają od warsztatów i konsultacji społecznych. Spotkania w ramach warsztatów odbędą się z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, pracownikami urzędów oraz radnymi.