Piątek, 30 lipca 2021

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kultura

JAZZtrzębie: Adriano Trindade na koncercie w plenerze w Boryni na finał [ZDJĘCIA]

10.06.2021 09:20 | 0 komentarzy | ska

Finał tegorocznego festiwalu JAZZtrzębie odbył się przy pałacu w Boryni, gdzie odbył się plenerowy koncert Adriano Trindade Quartet. Brazylijczyk zachwycił publiczność połączeniem rocka, jazzu i samby. 

JAZZtrzębie: Adriano Trindade na koncercie w plenerze w Boryni na finał [ZDJĘCIA]
Koncert Adriano Trindade zakończył festiwal JAZZtrzębie 2021. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

JAZZtrzębie: Adriano Trindade na koncercie w plenerze w Boryni na finał [ZDJĘCIA]

Koncert w ogrodzie pałacu w Boryni był pięknym zwieńczeniem tegorocznej edycji JAZZtrzębia, którego koncerty i wydarzenia towarzyszące odbywały się w maju, natomiast dwa koncerty finałowe zaplanowano na czerwiec, aby mogła wziąć w nich udział publiczność. Festiwal organizowany był przez firmę Es Art oraz Miasto Jastrzębie-Zdrój. Współorganizatorem był MOK Jastrzębie-Zdrój, a mecenasem festiwalu firma Progres Automatyka Sp. z o.o.

- Ten festiwal był wyjątkowy pod wieloma względami, ale doczekaliśmy momentu, kiedy możemy przedstawić kolejnego artystę rodem z Brazylii - powiedział Przemysław Strączek, inicjator festiwalu JAZZtrzębie, zapowiadając koncert Adriano Trindade. 

Dzień wcześniej 8 czerwca w Kinie Centrum w Jastrzębiu-Zdroju odbył się koncert Anny Marii Jopek, który zachwycił melomanów. Fotorelacja z koncertu już wkrótce na naszym portalu. 

Z Brazylii do Jastrzębia

9 czerwca natomiast ostatnim elementem harmonogramu JAZZtrzębia 2021 był koncert Adriano Trindade, Brazylijczyka uważanego za prekursora samby-rocka w Nowej Zelandii i Europie, gdzie mieszkał przez wiele lat. Zawsze wyprzedzał ruch samby-rockowy, który był popularny w Londynie i Paryżu. Adriano Trindade występował w 54 krajach, grając na największych festiwalach w Oceanii (Jambalaya Festival i Axe Weekend) w Nowej Zelandii, brał udział w dużych festiwalach w Europie, takich jak Glasgow Festival, Prague Jazz Festival, Love Box (Londyn), Mont Blanc Festival, Munich Festival, Brazilian Festival i Royal Albert Hall Festival, Jazz Festival Prague, Brno Festival, grał w takich klubach jak Ronnie. Scotts Jazz Dock, Reduta Jazz, Full Jazz, North Sea Jazz (Amsterdam), Rio Scenarium (BraziL), U Jazz Club, Dr.Gabs, Favela Chic, Florianopolis, Hot Club de Lyon, Monument Jazz (Sarajewo), Jazz Dock, Między innymi Reduta Jazz, South Williams, L’ermitage, Mostar Jazz Festival (Bośnia), Jazz Skopia (Macedonia).

- Nawiązał wspaniałą współpracę ze znaną włoską piosenkarką Lisą Marone, nagrywając wspólnie utwór łączący jazz z bossa novą. Wydał także 2 albumy, SOTAQUE BRASIL i LADO B, oba nakładem włoskiej wytwórni GB Music z siedzibą w Rzymie. W 2008 roku nagrał solowy album niemieckiej wytwórni „German Company” wydany w Niemczech, Korei Południowej i Australii - podkreślają organizatorzy festiwalu JAZZtrzębie

Na festiwalach i w klubach

Od sierpnia 2012 do stycznia 2013 Adriano odbył długą trasę koncertową po Czechach, Słowacji, Szwecji i Danii, wydając trzecią płytę zatytułowaną „LIVE IN CERNOŠICE” nagraną w Club Kino w Cernošice (CZ). W 2015 roku Adriano nagrał dvd „LIVE IN PRAGUE” i czwartą płytę w swojej karierze „NUMBER FOUR”, obie w Pradze (Rep. Tcheca), przy wsparciu Los Quemados Jazz, i jest odtwarzane we wszystkich europejskich klubach jazzowych i stacje radiowe Latin Jazz. DVD zostało wydane przez wytwórnię Loop Records z Brazylii. W 2016 roku Trindade odwiedził 28 krajów w Europie, 130 koncertów w 97 różnych miastach. Kraje takie jak Łotwa, Litwa, Estonia, Kosowo, Bośnia i Hercegowina Adriano Trindade nadal koncertuje w całej Europie i gra na wielu festiwalach jazzowych i klubach jazzowych. Czasami Adriano towarzyszy w trasie koncertowej Francois Lima, słynnego brazylijskiego puzonisty. Obecnie Adriano Trindade mieszka w Berlinie i łączy się stąd ze wszystkimi częściami świata.

Podczas koncertu w Boryni brazylijskiemu muzykowi towarzyszyły trzy polskie artystki. Agnieszka Nawrat zagrała na saksofonie altowym, Aga Fijołek na gitarze basowej, a Liliana Zieniawa na perkusji.