środa, 28 lipca 2021

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Strajkować czy nie? Trwa referendum w raciborskiej fabryce koncernu Henkel

10.06.2021 09:17 | 2 komentarze | żet

Związkowcy domagają się podwyższenia stawek godzinowych pracowników produkcyjnych o 4 zł brutto oraz podwyżki 672 zł brutto dla pozostałych pracowników.

Strajkować czy nie? Trwa referendum w raciborskiej fabryce koncernu Henkel
Organizatorem referendum strajkowego jest "Solidarność" regionu śląsko-dąbrowskiego. Na zdjęciu zakład w Raciborzu (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spór zbiorowy trwa już ponad rok

Referendum rozpoczęło się przed godz. 6.00. Przed fabryką ustawiono namiot, w którym pracownicy z kolejnych zmian mogą oddać swój głos. Akcja skończy się po godz. 14.00 - informuje Marcin Zabochnicki, przewodniczący "Solidarności" w Henkel Polska.

Spór zbiorowy "Solidarności" z koncernem Henkel Polska trwa od lutego zeszłego roku. Negocjacje nie przyniosły pozytywnych rozstrzygnięć. -  Dlatego strona związkowa zdecydowała o podjęciu bardziej zdecydowanych działań i zorganizowaniu referendum strajkowego we wszystkich polskich fabrykach koncernu. 1 czerwca głosowanie odbyło się w Dzierżoniowie, w kolejnych dniach przeprowadzone zostanie we Wrzącej, Stąporkowie i Bielsku-Białej. Wyniki będą znane 18 czerwca - informuje śląsko-dąbrowska "Solidarność".

Dwie wielkie inwestycje

Henkel to globalna firma produkująca środki czystości, kosmetyki i kleje. W Polsce posiada pięć zakładów produkcyjnych. Łącznie w fabrykach i w sprzedaży zatrudnionych jest prawie 1000 osób.

W latach 2017 - 2018 firma wydała około 100 mln zł na rozbudowę zakładu w Raciborzu. Realizacja inwestycji pozwoliła na rozpoczęcie produkcji żeli do prania. Asortyment trafia do krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Austrii, Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Ukrainy.

W październiku zeszłego roku Henkel rozpoczął w Raciborzu kolejną inwestycję. Jej wartość oszacowano na kwotę 4 mln euro. Proces wdrażania inwestycji zakończy się w trzecim kwartale 2021 r. Oprócz proszków i żeli do prania, w Raciborzu produkowane będą również płyny do prania specjalistycznego oraz płyny do płukania tkanin.

- Nowa inwestycja pozwoli znacząco podnieść wykorzystanie potencjału linii produkcyjnych zakładu w Raciborzu, stworzy nowe miejsca pracy oraz przyniesie duże oszczędności środowiskowe związane z likwidacją konieczności transportu produktów do Polski. Dzięki temu zredukujemy ilości przewozów logistycznych o kilkaset tysięcy km rocznie, co przełoży się na eliminację ok. 560 ton CO2 – powiedział o inwestycji Adrian Wycisk, dyrektor fabryki w Raciborzu.

źródło: "Solidarność", Henkel Polska, oprac. żet