Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Ile, gdzie, na co? Powiatowy Zarząd Dróg podsumowuje zeszły rok

10.06.2021 07:00 | 1 komentarz | juk

Ile kilometrów dróg powiatowych wyremontowano? Ile ton śmieci przydrożnych zebrano? Ile kilogramów martwej zwierzyny z dróg usunięto? Przedstawiamy najważniejsze informacje z zeszłorocznej działalności Powiatowego Zarządu Dróg w Wodzisławiu Śl.

Ile, gdzie, na co? Powiatowy Zarząd Dróg podsumowuje zeszły rok
Dwie z ukończonych w zeszłym roku inwestycji wodzisławskiego PZD. Od lewej: przebudową przejść dla pieszych na ul. Centralnej w Połomi i ul. Wiejskiej w Gogołowej, modernizacja ul. Mszańskiej w Wodzisławiu Śl. i ul. Turskiej w Mszanie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powiatowy Zarząd Dróg (PZD) w Wodzisławiu Śl. odpowiada za sieć dróg powiatowych o łącznej długości 205,05 km zlokalizowanych we wszystkich dziewięciu gminach powiatu. - Problemy covidowe w zeszłym roku dotknęły nie tylko naszą jednostkę, ale także firmy, które realizowały nasze inwestycje i mimo tych niespotykanych na taką skalę trudności udało się nam w pełni przeprowadzić szereg zadań mających niebagatelny wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowników naszych dróg - przyznaje dyrektor PZD Tomasz Wójcik.

Nowe nawierzchnie i chodniki

Łącznie w 2020 r. PZD na inwestycje drogowe wydał prawie 24 mln zł, w tym: 6,5 mln zł pochodziło z budżetu powiatu, prawie 9 mln zł przekazały miasta i gminy powiatu, 3,1 mln zł pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego, nieco ponad 1,1 mln zł - z budżetu państwa, 4 mln zł - z Funduszu Dróg Samorządowych, 35 tys. zł - z Fundacji JSW. Dzięki tym środkom: oddano do użytku 7,82 km nowych nawierzchni jezdni (m.in. przy ul. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie), poprawiono bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów poprzez wybudowanie 2,14 km nowych chodników (m.in. przy ul. Mszańskiej w Wodzisławiu Śl.), 443 m ścieżek rowerowych oraz 95 m ciągu pieszo-rowerowego (przy ul. Raciborskiej w Gorzycach i Bełsznicy), natomiast 3,65 km chodników zostało przebudowanych (m.in. przy ul. Bohaterów Warszawy w Rydułtowach). Wybudowano również 4,15 km kanalizacji deszczowej (m.in. przy ul. Mszańskiej w Wodzisławiu Śl. i ul. Turska w Mszanie).

Modernizacja ul. Bohaterów Warszawy w Rydułtowach zakończyła się pod koniec grudnia 2020 r.

Odpadów przydrożnych nieco ubyło

W ramach bieżących prac realizowanych przez brygady interwencyjno-patrolowe PZD wykonywane było m.in. porządkowanie poboczy z porzuconych śmieci. W ubiegłym roku pracownicy jednostki przekazali podmiotom uprawnionym do odbioru i gospodarowania odpadami łącznie 7,60 ton śmieci zebranych z poboczy. Dla porównania w 2019 r. zebrano ich nieco więcej, bo 8,06 ton. Ponadto na skutek zamiatania dróg PZD w minionym roku przekazał 144,60 ton odpadów sypkich (w 2019 r. było to 231,2 ton).