Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Ścieki tanieją, ale nie dla mieszkańców. Różnicę po części odczuje gmina

09.06.2021 13:00 | 0 komentarzy | mad

Zgodnie z zapowiedziami burmistrza Krzanowic Andrzeja Strzedulli, radnym miejskim przedłożono uchwałę w sprawie dopłaty do ceny za m sześc. ścieków. Choć nowe regulacje są przychylniejsze dla gminy, to dla mieszkańców nie zmieni się nic.

Ścieki tanieją, ale nie dla mieszkańców. Różnicę po części odczuje gmina
Andrzej Strzedulla, burmistrz Krzanowic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod koniec zeszłego roku krzanowiccy radni uchwalili na pięć miesięcy stawkę, jaką gmina dopłacała mieszkańcom za m sześc. ścieków. To była jednak zapowiedź większych zmian, czego kontynuacja zadziała się podczas ostatniej sesji rady miejskiej.

Mniejsza dopłata

– W związku z wejściem w czerwcu w życie nowej trzyletniej taryfy na odprowadzanie ścieków i doprowadzanie wody do gospodarstw domowych na terenie gminy Krzanowice, zmianie ulegają te stawki – rozpoczął burmistrz Andrzej Strzedulla. W efekcie, jak wyjaśniał włodarz, stawka od czerwca 2021 do czerwca 2022 roku uległa zmniejszeniu z 12,50 zł (netto) do 9,50 złotych (netto). – Stąd też zmniejszeniu ulega dopłata, którą ponosi gmina do każdego metra sześciennego ścieków z kwoty 6 złotych do 2,95 zł. Dla mieszkańca nie zmieni się nic, a budżet gminy zostanie odciążony – kontynuował włodarz.

Stawka zmniejszyła się, bo rozbudowano kanalizację sanitarną na terenie sołectwa Moravia, więc zwiększyła się ilość ścieków. Jeszcze do niedawna sieć docierała do Bojanowa oraz części stolicy Krzanowic, więc tylko ci mieszkańcy składali się na gospodarkę ściekową. By stawka nie była zbyt wysoka, do rachunków mieszkańców, poprzez dopłatę dorzuca się miejscowy samorząd; tak, aby ci, którzy są podłączeni do sieci, nie byli poszkodowani, że jako jedni z pierwszych zostali do niej podłączeni. Jednak po ostatniej rozbudowie, zakończonej w zeszłym roku, sieć dociera do większej liczby mieszkańców Moravii. Wówczas w ramach zadania w Krzanowicach wybudowano około 5 km kanalizacji, co łącznie pozwoliło na wykonanie 258 przyłączy, a to daje możliwość korzystania z sieci około 850 mieszkańcom.

– Termin, od kiedy będzie obowiązywała nowa taryfa, jest jeszcze terminem nie do końca nam znanym. Ze względu na procedurę wejścia w życie nowej taryfy, którą zatwierdza Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, najprawdopodobniej wejdzie w życie około 10 czerwca – mówił radnym burmistrz Strzedulla na ostatniej sesji. Wyjaśniał tym samym, dlaczego przedłożono im również uchwałę przedłużającą dopłaty, które obowiązują od grudnia 2020 roku.

Na tym samym poziomie

Po ostatnich decyzjach mieszkańcy nie będą płacić mniejszych rachunków*. Różnicę odczuje natomiast budżet samorządu, choć jak wskazywał burmistrz Strzedulla, to nie przełoży się na większe oszczędności dla gminnego skarbca. – Kwotowo to mniej nie będzie, bo ilość ścieków się podwoiła od momentu rozbudowy kanalizacji, więc to obciążenie finansowe będzie na tym samym poziomie – powiedział.


*W efekcie mieszkaniec za m sześc. płacił i płacić będzie 7,02 zł (6,50 bez VAT-u).

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.