Piątek, 18 czerwca 2021

imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

RSS

Jest ciepło, a Balaton nieczynny. "Odpisali mi, że tak jest w regulaminie"

08.06.2021 19:00 | 4 komentarze | mak

Po wyjątkowo chłodnym maju przyszły w czerwcu ciepłe i słoneczne dni. A wraz z nimi chęć, by zanurzyć się w przyjemnej wodzie. Na przykład na terenie wodzisławskiego Balatonu. Ale nic z tego. - Dlaczego gdy jest ciepło, to kąpielisko Balaton jest nieczynne? Ludzie chcą korzystać z wypoczynku, a tu znak "zakaz kąpieli" - bulwersuje się nasz Czytelnik.

Jest ciepło, a Balaton nieczynny. "Odpisali mi, że tak jest w regulaminie"
Słońce, plaża, relaks. Tak spędzano czas na wodzisławskim Balatonie w ubiegłym roku (fot. arch. portalu)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piaszczysta plaża i kąpielisko z pływającym pomostem - to wszystko będzie do dyspozycji na terenie Ośrodka Rekreacyjnego "Balaton" w Wodzisławiu Śl. Ale dopiero od 25 czerwca. Wtedy ruszy sezon kąpielowy. Dlaczego nie wcześniej?

Nie wszystkim amatorom wodnych kąpieli odpowiada czekanie. Szczególnie, gdy temperatura na zewnątrz coraz wyższa. - Napisałem do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w tej sprawie, to mi odpisali, że tak jest w regulaminie. No ale skoro pogoda jest ładna i można skorzystać z kąpieliska, to może trzeba zmienić ten regulamin - uważa nasz Czytelnik.

Wodzisławscy urzędnicy tłumaczą decyzję o uruchomieniu sezonu kąpielowego 25 czerwca tym, że podobna praktyka obowiązywała w latach wcześniejszych. A była podyktowana głównie kwestiami organizacyjnymi i finansowymi. - Z reguły otwieraliśmy "Balaton" w momencie, gdy rozpoczynały się wakacje - wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. Anna Szweda-Piguła.

W ubiegłym roku kąpielisko Balaton było czynne od 19 czerwca do 30 sierpnia, w 2019 roku od 1 lipca do 30 sierpnia, a w 2018 r. od 22 czerwca do 2 września.

Ile kosztuje kąpielisko w sezonie?

Problem polega na tym, że zgodnie z przepisami terminy uruchomienia kąpieliska trzeba planować szybko, bo do 31 grudnia roku poprzedzającego. Wtedy jeszcze trudno określić, jaka będzie pogoda np. w połowie czerwca. Z kolei na podstawie zaplanowanych terminów uruchomienia i zakończenia sezonu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji rezerwuje w swoim budżecie koszty działania kąpieliska.

W tym roku szacunkowy koszt dzienny działalności kąpieliska to około 1 020 zł.

- Termin uruchomienia sezonu wiąże się ściśle z kwestiami budżetowymi. Wydatki, w tym na zatrudnienie pracowników, planowane są dużo wcześniej. Nie da się zatrudnić pracowników, w tym ratowników, z dnia na dzień, nie da się zabepieczyć obiektu z dnia na dzień. Terminy planowane są z wyprzedzeniem. A trudno przewidzieć od kiedy pogoda będzie sprzyjać temu, by spędzać czas nad wodą. Na przykład zeszły miesiąc był wyjątkowo chłodny i dopiero w ostatnich dniach pogoda się poprawiła - tłumaczy rzeczniczka.

Radni chcieli szybciej, ale...

Temat uruchomienia kąpieliska na Balatonie był już wcześniej poruszany przez wodzisławskich radnych. Część z nich chciała, żeby kąpielisko zostało otworzone nie w ostatni weekend czerwca, a dwa tygodnie wcześniej. Kierownictwo urzędu stawiało jednak sprawę jasno i mówiło stanowczo, że późniejsze otwarcie kąpieliska jest wynikiem wcześniejszych cięć budżetowych ze strony radnych.

 W galerii zdjęcia z wodzisławskiego Balatonu wykonane w sierpniu ubiegłego roku.