Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Kultura

Pomóż muzykom z Kietrza spełnić ich marzenia o występie na festiwalu w Jarocinie, głosuj na The POKS

07.06.2021 14:44 | 1 komentarz | żet

Gitarzysta Dominik Gałenza i perkusista Adam Balicz pochodzą z Kietrza. Obaj muzycy są członkami zespołu The POKS. To intrygująca kapela z pogranicza rocka i alternatywy. Singiel "Charles Floyd" zapewnił im udział w półfinale Festiwalu "Rytmy młodych" w Jarocinie. Posłuchajcie, jak brzmi ten utwór, zobaczcie intrygujący teledysk i...dowiedzcie się, jak powstała i co oznacza nazwa tego ciekawego zespołu.

Pomóż muzykom z Kietrza spełnić ich marzenia o występie na festiwalu w Jarocinie, głosuj na The POKS
The POKS: Adam Balicz - perkusista (w okularach), Łukasz Dąbrowny- wokalista/gitarzysta, Dominik Gałenza - gitarzysta, syntezator (z wąsem), Rafał Drozdowski- gitarzysta basowy. Z Kietrza pochodzą Adam i Dominik. Obaj są samoukami. Pewnego dnia stwierdzi, że chcą grać na perkusji i gitarze... i zaczęli to robić.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy pojadą do Jarocina?

The POKS ze swoim singlem "Charles Floyd" znaleźli się w półfinale Festiwalu "Rytmy Młodych" w Jarocinie. 5 czerwca rozpoczęło się internetowe głosowanie. Zagłosować można TUTAJ (dla użytkowników Facebooka). Wyniki przesądzą o tym, które zespoły dostaną się do finałowej piątki i powalczą o główną nagrodę.

Piosenka "Charles Floyd" przywodzi na myśl skojarzenia z Myslovitz oraz wczesnym Coldplay'em. Czy to właśnie te zespoły wywarły największy wpływ na muzyków. - Wspomniane zespoły na pewno miały wpływ na część z chłopaków w kontekście inspiracji muzycznych, jakie każdy z członków zespołu wnosi podczas tworzenia utworów. Natomiast takie zespoły jak: Sigur Rós, Daughter, Ben Howard, czy Radiohead odcisnęły większe piętno artystyczne na twórcach zespołu The POKS - wyjaśnia Dominik Dąbrowny, manager The POKS.

Kim był Charles "Pretty Boy" Floyd i co ma wspólnego z naszymi muzykami?

Uwagę przykuwa również ciekawy teledysk. Za jego powstanie odpowiada grupa filmowa Motion Pikczer z Łodzi. - Nie chcielibyśmy zdradzać głównego przesłania teledysku. Pozostawiamy tę ocenę odbiorcom. Możemy tylko dodać, że przełożono zarówno w piosence jak i teledysku historię Charlesa "Pretty Boy" Floyda, jednego z czołowych złodziei - napadających na banki w czasach Wielkiego Kryzysu na opowieść o "ofierze współczesnych czasów". Taki był główny motyw teledysku - wyjaśnia Dąbrowny, pytany przez Nowiny o przesłanie klipu.

Co to znaczy?

The POKS powstał w 2015 roku z inicjatywy Adama Balicza i Łukasza Dąbrownego. Z czasem dołączyli kolejni muzycy. Sami o sobie mówią, że "nurkują w muzycznych głębiach, podziwiając piękno przestrzennych dźwięków". W 2016 roku wydali swój debiutancki materiał pt. „Radocholia”.

25 września 2020 r. miała miejsce premiera drugiego minialbumu złożonego z 4 utworów pt. „Na Atomy”. Jest to podróż inspirowana filmami, wyobraźnią oraz miłością do dźwiękowych przestrzeni. Głównym zadaniem warstwy muzycznej jest jak najlepszy sposób zobrazowania opowiadań, jakie zawarte są w poszczególnych utworach.

Nazwa zespołu została wymyślona spontanicznie. Każdy z muzyków "rzucił" słowo i tak powstał The Planet Of Ketchup Soup czyli The POKS.