Niedziela, 19 września 2021

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Patrol

Druhowie z Markowic ćwiczyli z Grupą Interwencyjną Służby Więziennej

02.06.2021 11:19 | 0 komentarzy | ż

W czym brelok z przecinakiem może być lepszy od pałki teleskopowej?

Druhowie z Markowic ćwiczyli z Grupą Interwencyjną Służby Więziennej
W trakcie ćwiczeń przetestowano różne metody dostania się do osób zakleszczonych pojeździe.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

29 maja 2021 roku OSP Racibórz Markowice zorganizowała międzyresortowe ćwiczenia z ratownictwa technicznego z udziałem funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Katowicach. Instruktorami ćwiczeń z ratownictwa technicznego oraz elementów ratownictwa medycznego byli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, którzy podczas tych ćwiczeń również przeprowadzili zajęcia praktyczne dla kursu podstawowego na strażaka ratownika. Oto relacja z ćwiczeń.

Wypadek z udziałem osobówki i samochodu służby więziennej

W remizie naszej jednostki ćwiczenia rozpoczęliśmy od części teoretycznej przypominającej zasady BHP na miejscu działania, następnie udaliśmy się na miejsce zajęć praktycznych, gdzie znajdowały się już przygotowane pojazdy ustawione tak, aby symulowały zdarzenie drogowe. Założenie ćwiczeń zakładało, że samochód osobowy uderzył w bok pojazdu konwojowego Służby Więziennej podczas konwojowania osadzonych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń, omówiliśmy założenia taktyczne oraz role służb podczas takich zdarzeń w różnych wariantach, gdzie wymieniliśmy się doświadczeniem oraz wiedzą z naszymi gośćmi.

Ćwiczenia praktyczne polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ułatwieniu dostępu do osób poszkodowanych poprzez wycięcie drzwi oraz usunięcia dachu w samochodzie osobowym przy użyciu nożyc i rozpieraków hydraulicznych oraz akumulatorowych. Natomiast w samochodzie konwojowym wycięto boczne drzwi przy pomocy piły spalinowej tarczowej, aby uzyskać dostęp do przedziału konwojowego. Następnie osobom poszkodowanym udzielono pierwszej pomocy, gdzie podczas tej części ćwiczeń również dla przypomnienia zostały omówione rodzaje ran mogących powstać podczas wypadku komunikacyjnego i sposoby ich opatrzenia.

Brelok lepszy niż pałka teleskopowa

Podczas ćwiczeń funkcjonariusze Służby Więziennej sprawdzali możliwości dostępnego im sprzętu oraz w jaki sposób mogą go wykorzystać w działaniach z zakresu ratownictwa technicznego tak, aby ułatwić dostęp do osób poszkodowanych. Sprawdzano również skuteczność wybijania szyb przy użyciu dostępnych narzędzi funkcjonariuszy SW oraz pałki teleskopowej. Jednak najbardziej skutecznym, najlżejszym i najmniejszym narzędziem do wybijania szyb okazał się wybijak do szyb z przecinakiem w formie breloczka do kluczy.

Po zakończeniu części praktycznej ćwiczeń, udaliśmy się do naszej remizy, gdzie przy kiełbasce z grila, wraz z funkcjonariuszami SW podsumowaliśmy przebieg ćwiczeń.

Nasi goście zadowoleni z niecodziennych ćwiczeń, bogatsi o nowe doświadczenie, po pożegnaniu się z nami, udali się do swojej jednostki.

Szczególne podziękowania kierujemy do firm, które pomogły nam zrealizować te ćwiczenia:

  • OLMET oddział Rybnik - użyczenie wraków do ćwiczeń
  • Pomoc Drogowa Bartosz Kanci, Nędza - pomoc w transporcie wraków na ćwiczenia oraz dostarczenie z powrotem do OLMET.

Dziękujemy naszemu druhowi Rafałowi Magdewicz, który użyczył nam przyczepy lawety, oraz właścicielom posesji przy ulicy Hetmańskiej 15, którzy udostępnili nam swoją działkę do przeprowadzenia ćwiczeń.

źródło: OSP Racibórz Markowice