Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

W Rzuchowie koncertem ZPiT "Śląsk" upamiętnią III Powstanie Śląskie

28.05.2021 09:57 | 0 komentarzy | mad

Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury zaprasza na uroczystości upamiętniające setną rocznicę III Powstania Śląskiego, a w szczególności wydarzenia, które miały miejsce w Rzuchowie w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.  Wydarzenie odbędzie się na terenie ogrodu rzuchowskiego pałacu (gm. Kornowac), przy ul. Rybnickiej 66. 

W Rzuchowie koncertem ZPiT "Śląsk" upamiętnią III Powstanie Śląskie
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny (źródło zdjęcia: Facebook.com)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zwycięstwo powstańców

Powstańcy I batalionu rybnickiego pod dowództwem Pawła Stańki maszerując w stronę Odry, natknęli się na bardzo silny opór niemiecki w Rzuchowie. Powstańcy zostali ostrzelani z broni maszynowej przez niemieckie bojówki. Doszło do krótkiej, lecz gwałtownej walki zakończonej zwycięstwem powstańców.

Jak wynika z niepełnego spisu poległych w pierwszych dniach powstania zginęło 14 powstańców.

Pierwszym, poległym w nocy z 2 na 3 maja był plutonowy Roman Prefeta, zabity podczas starcia z bojówkami niemieckimi w Rzuchowie, o czym świadczy meldunek z 5 maja 1921 r. Jest on jedną z trzech osób wymienionych na tablicy pomnika w rzuchowskim parku. W ten sposób upamiętniono również Wincentego Koczego z Rydułtów (zmarł 3 maja) oraz Alfreda Strączka z Rydułtów (ranny, zmarł 4 maja).

– Fakty oparte są na zachowanych meldunkach, publikowanych spisach poległych oraz opracowaniach historyków specjalizujących się w historii działań powstańczych. O wspomnianych wydarzeniach sprzed 100 lat mówią także ślady na murach odkryte w trakcie prac renowacyjnych, które prowadzone były w 2020 r. Podczas czyszczenia elewacji odkryto ślady rykoszetów, które wskazują, iż z poziomu ziemi strzelano w stronę narożnej wieży, co potwierdza pogłoskę o ostrzale powstańców z tego miejsca – mówi Ewa Mackiewicz, dyrektor Fundacji.

Msza i koncert

W ramach uroczystości zaplanowanej na 3 czerwca najpierw odprawiona zostanie Msza św. polowa (o godzinie 15.00), później nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku powstańców (16.15), a następnie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" w koncercie "Idą powstańcy". Wydarzeniu patronują: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wiceminister Michała Wosia i rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszarda Koziołka.


Czytaj również: