Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Przystanek kolejowy "Centrum" jednak powstanie? Na to wygląda

28.05.2021 09:24 | 81 komentarzy | mak

Wiele wskazuje na to, że inwestycja, o której mówiło się od lat, czyli budowa przystanku kolejowego „Centrum” w Wodzisławiu Śl., zostanie zrealizowana. Rząd przyjął program budowy i modernizacji przystanków kolejowych wartości 1 mld zł, który uwzględnia inwestycję na terenie Wodzisławia Śl.

Przystanek kolejowy "Centrum" jednak powstanie? Na to wygląda
- To masze marzenie - mówił nie raz prezydent Mieczysław Kieca o budowie przystanku kolejowego "Centrum". Aktualnie wszystko wskazuje na to, że inwestycję poprowadzi ministerstwo infrastruktury we współpracy z kolejami.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, rada ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" przedłożoną przez ministra infrastruktury. - Za kwotę 1 mld zł będziemy budować nowe przystanki kolejowe, odbudowywać te, które od lat nie istnieją oraz wydłużać perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na liście znalazła się inwestycja dotycząca Wodzisławia Śląskiego. Chodzi o budowę przystanku kolejowego „Wodzisław Śl. – Centrum”, który ma powstać w rejonie parkingu naprzeciw Galerii Karuzela. O tego rodzaju przedsięwzięciu mówiło się od dłuższego czasu (więcej na ten temat TUTAJ). Miasto szukało różnych źródeł finansowania. Ostatecznie inwestycja ma być realizowana nie przez miasto, ale przez ministerstwo infrastruktury we współpracy z kolejami.

- Cieszymy się, że inwestycja na terenie Wodzisławia, o którą tak zabiegaliśmy, znalazła się właśnie na podstawowej liście ministerstwa infrastruktury, które podało lokalizację wszystkich inwestycji do realizacji w ramach tzw. Programu Przystankowego - przekazuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. Anna Szweda-Piguła.

W ramach programu uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

Przypomnijmy, że w 2019 r. koleje szacowały, ile może kosztować budowa przystanku kolejowego „Centrum”. Mówiono wówczas o kwocie ok. 23 mln zł (budowa torów i peronów). Były to jednak bardzo wstępne szacunki. Wiele będzie zależało od zakresu planowanej inwestycji, np. liczby peronów lub czy projekt będzie uwzględniał jakąkolwiek infrastrukturę towarzyszącą.

Jaki jest cel budowy nowego przystanku? - Przede wszystkim lepsza komunikacja w mieście. Pasażerowie kolei będą mogli korzystać z połączeń kolejowych, zwłaszcza tych o zasięgu lokalnym, w bliskości Starego Miasta, urzędów i wielu szkół. Takie rozwiązanie może znacząco zwiększyć przemieszczanie się osób przez centrum miasta - uważa prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.