Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Radni PiS mają pomysły na ekologiczne inicjatywy w Jastrzębiu-Zdroju. Niskie koszty i efektywność

24.05.2021 12:18 | 1 komentarz | ska

Radni PiS Angelika Garus-Kopertowska oraz Piotr Szereda podczas sesji rady miejskiej przedstawili swoje pomysły na to, co zrobić niskim nakładem kosztów, aby Jastrzębie-Zdrój było jeszcze bardziej eko. Niektóre propozycje choć proste, mogłyby okazać się niezwykle skuteczne. 

Radni PiS mają pomysły na ekologiczne inicjatywy w Jastrzębiu-Zdroju. Niskie koszty i efektywność
Radna Angelika Garus-Kopertowska zaprezentowała propozycje klubu radnych PiS w temacie prostych, a skutecznych działań wspierających ochronę środowiska.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radni PiS mają pomysły na ekologiczne inicjatywy w Jastrzębiu-Zdroju. Niskie koszty i efektywność

Podczas kwietniowej sesji rady miejskiej, której głównym tematem była ochrona środowiska, radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali swoje pomysły na proekologiczne działania, które niewielkim nakładem kosztów lub całkowicie bezkosztowo można by zastosować w przestrzeni Jastrzębia-Zdroju. 

Na tej samej sesji w swoim wystąpieniu II zastępca prezydenta Jastrzębia-Zdroju Robert Cichowicz zapowiedział powstanie ekologicznego muralu na elewacji bloku nieopodal urzędu przy ul. Harcerskiej. Mural będzie łączyć się z obchodami Dnia Ziemi. - Nieopodal urzędu miasta na bloku czteropiętrowym jedna spółdzielnia bezkosztowo nam wynajęła ścianę. My stworzymy tam mural, oczywiście z farby ekologicznej. To będzie powierzchnia niecałe 200 m kw., a ciekawostka jest taka, że jeden metr kwadratowy takiego murala to tak, jakby rosło jedno dorodne drzewo. W jednej chwili tym samym mamy jakby było posadzonych 200 drzew - powiedział Robert CichowiczProjekt zostanie zrealizowany przy użyciu farby antysmogowej, która neutralizuje tlenki azotu, zmniejsza zanieczyszczenie powietrza formaldehydem, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni na powłoce oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy. Warto dodać, że miasto zorganizowało konkurs na projekt muralu, a zgłoszenia przyjmowane są do 14 czerwca. 

Murale z 17 celami zrównoważonego rozwoju

Właśnie tworzenie ekologicznych murali również było jedną z propozycji radnych PiS przygotowaną na sesję o tematyce ochrony środowiska. - Cieszę się, że podążamy w tym kierunku - podkreśliła podczas prezentacji radna Angelika Garus-Kopertowska, odnosząc się do zapowiedzi wiceprezydenta o powstaniu ekologicznego muralu. Konkretnie wśród propozycji klubu radnych PiS znalazł się pomysł stworzenia 17 takich murali ekologicznych przedstawiających 17 celów zrównoważonego rozwoju, przyjętych w agendzie przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego we wrześniu 2015 r. w Nowym Jorku. Wśród 17 celów znalazły się m.in. koniec z ubóstwem, zero głodu, czysta woda i warunki sanitarne, czysta i dostępna energia oraz mniej nierówności. 

Tablice LED z informacjami o jakości powietrza

Kolejnym pomysłem, do którego radni zasugerowali wykorzystanie miejskich tablic LED jest informowanie o zanieczyszczeniu powietrza na bieżąco. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że wymaga to weryfikacji możliwości technicznych, jednak uważamy, że jest to możliwe do zrealizowania - powiedziała radna Angelika Garus-Kopertowska. 

Należy wspomnieć, że sąsiednie Żory już od kilku lat korzystają z tablic wyświetlających stan zanieczyszczenia powietrza w dzielnicach, za czym w minionej kadencji rady miasta również optowali tamtejsi radni klubu PiS Piotr Huzarewicz i Jacek Miketa. Pomysł ostatecznie doczekał się realizacji, jednak wymagało to zainstalowania w poszczególnych dzielnicach zarówno wyświetlaczy LED, jak i powiązanych z nimi czujników. 

Wzrost recyklingu i współpraca z lasami

Wśród propozycji znalazły się także recyklomaty, czyli automaty do zwrotu butelek plastikowych, a także stworzenie pojemników na elektroodpady. Warto dodać, że podobny pomysł wdrożył z powodzeniem w tym roku sąsiedni Wodzisław Śląski, ustawiając w dzielnicach pojemniki na zużyte baterie oraz specjalnie przygotowane przez służby komunalne pojemniki na elektrośmieci. 

Ponadto radni zasugerowali szerszą współpracę miasta z Lasami Państwowymi, m.in. w ramach popularnej akcji "Zabierz śmieci z lasu" oraz ustawiania koszy na śmieci przy wejściach do lasów. Kolejnymi propozycjami ekologicznymi były m.in. domki i miejsca dla jeży i zielone uprawy w przedszkolach. 

Prostą do realizacji, a efektywną akcją, którą przedstawili radni PiS byłaby także inicjatywa "Podaruj choince drugie życie", której celem byłoby uświadamianie korzyści zakupu na święta Bożego Narodzenia żywych choinek w donicach i przetrzymywanie ich do wiosny, kiedy mogłyby być zasadzone do gruntu. Za każdą zasadzoną choinkę mieszkaniec mógłby otrzymać nasiona do wysiewu.