Poniedziałek, 14 czerwca 2021

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

Strażacy będą świętować przy komendzie, a nie na miejskim rynku

18.05.2021 19:00 | 8 komentarzy | mak, AgaKa

W piątek na rynku w Wodzisławiu Śląskim miała odbyć się wyjątkowa i prestiżowa dla miasta uroczystość - wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Scenariusz uległ zmianie. Impreza odbędzie się, ale w innym miejscu - na placu przed wodzisławską komendą straży pożarnej. 

Strażacy będą świętować przy komendzie, a nie na miejskim rynku
Tak Dzień Strażaka wyglądał przed laty... fot. Juk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W najbliższy piątek (21 maja) na rynku w Wodzisławiu Śląskim miało odbyć się wyjątkowe wydarzenie, czyli wojewódzkie obchody Dnia Strażaka, połączone z nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl., oraz promocją na pierwszy stopień oficerski strażaków z województwa śląskiego. 

- Tak, mogę potwierdzić, że o godz. 11.00 na rynku w Wodzisławiu Śląskim odbędą się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka – przekazywał raptem kilka dni temu bryg. Jacek Filas, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim.

Zmiana miejsca imprezy

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że miejsce strażackiego święta się zmieni. Nie odbędzie się ono na rynku, tylko na placu przed wodzisławską komendą straży pożarnej. Dlaczego zdecydowano się na taki ruch?

Pytaliśmy w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Odpowiedź była mało konkretna. - Nie wiem, z jakiego powodu wynika ta zmiana, najpewniej z przyczyn organizacyjnych, tak najogólniej mówiąc - stwierdza rzeczniczka Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Aneta Gołębiowska. Dodaje, że zmiana lokalizacji nie będzie miała żadnego wpływu na sam przebieg uroczystości. - Te elementy, które były przewidziane, zostaną zachowane. Zostało tylko zmienione miejsce - podkreśla. Zaznacza, że wydarzenie będzie dużo skromniejsze niż we wcześniejszych latach, ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej tłumaczą: - Zadecydowały zmiany organizacyjne, że tę imprezę robimy tutaj, pod komendą. Organizatorzy uznali, że tak będzie najlepiej - mówi bryg. Jacek Filas, podkreślając, że "istota wydarzenia zostanie zachowana". - Jeśli chodzi o miejsce organizacji, jesteśmy przygotowani, będzie równie uroczyście, żadne elementy nie wychodzą z harmonogramu wydarzenia, nadanie sztandaru, promocja oficerska, wręczenie krzyża zasługi. Scenariusz się nie zmienił - zaznacza.

Miasto przypomniało o obostrzeniach

Dotarły do nas sugestie, że miasto to miasto zakazało organizacji strażackiego święta na rynku. Przedstawiciele miasta zaprzeczają. Natomiast przyznają, że miasto dopytywało, czy wodzisławska straż podtrzymuje chęć zorganizowania wydarzenia na rynku, skoro obowiązują obostrzenia związane z pandemią. - W naszym przekonaniu na chwilę obecną nie ma prawnych przesłanek do organizacji i przeprowadzenia zgromadzeń i imprez na większą skalę. W związku z powyższym proszę o informację, czy w dalszym ciągu planuje się organizację na wodzisławskim rynku uroczystości "Dnia Strażaka" w dniu 21.05.2021 r. Jeżeli decyzja o organizacji przedsięwzięcia jest podtrzymana, zwracam się z prośbą o udostępnienie szczegółów - brzmi fragment miejskiego pisma do wodzisławskiej straży pożarnej, podpisanego przez prezydenta Wodzisławia Mieczysława Kiecę i datowanego na 11 maja. 

- Rzeczywiście, od dłuższego czasu była prowadzona korespondencja między miastem a strażą pożarną co do planowanego wydarzenia, ale absolutnie nie dotyczyła ona zgody lub nie na organizację wydarzenia na rynku. Nasi radcy prawni zwrócili jednak uwagę na obowiązujące przepisy związane z pandemią. Dlatego skierowaliśmy do strażaków pytanie, czy w świetle tych przepisów podtrzymują chęć zorganizowania wydarzenia na rynku - mówi rzecznik Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim Anna Szweda-Piguła.

Bez zmian pozostaje godzina i miejsce strażackiej mszy świętej. Rozpocznie się ona o godzinie 9.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim.