Poniedziałek, 14 czerwca 2021

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

Kiedy otworzą basztę w Wodzisławiu? "Trzeba znaleźć pracowników"

17.05.2021 13:03 | 13 komentarzy | mak

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec czerwca będzie można wejść na szczyt wodzisławskiej baszty na Grodzisku, żeby podziwiać widoki. Ale najpierw miasto musi znaleźć pracowników do obsługi obiektu.

Kiedy otworzą basztę w Wodzisławiu? "Trzeba znaleźć pracowników"
Remont baszty jest na finiszu. Potrzebni są ludzie do obsługi obiektu (fot. AgaKa)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gruntowny remont baszty na Grodzisku ma się ku końcowi. Wewnątrz są już schody, które prowadzą na platformę widokową. Przygotowana jest też sama platforma. - Obiekt jest w pełni gotowy, jeśli chodzi o całe zaplecze techniczne i przygotowanie do zwiedzania. Bardzo nam zależały, żeby pod koniec czerwca był już uruchomiony - mówi rzecznik Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim, Anna Szweda-Piguła. Brakuje jeszcze oznaczeń, czyli specjalnych tablic informacyjnych dla zwiedzających. Te mają pojawić się wkrótce.


Wnętrze baszty po remoncie, schody prowadzą na platformę widokową (fot. UM Wodzisław)


Dwie osoby do obsługi

Miasto musi znaleźć pracowników, którzy będą odpowiadać za obsługę baszty. Chodzi o dwie osoby. - To będzie praca sezonowa - wyjaśnia pani rzecznik. Zakładając, że w tym roku skarb ziemi wodzisławskiej zostanie uruchomiony w czerwcu, będzie go można zwiedzać najpóźniej do końca października. - Wszystko będzie zależało od pogody - dodaje.

Zgodnie z wymogami projektu (miasto pozyskało na remont dofinansowanie - przyp. red.) wieża będzie czynna w weekendy i dodatkowo trzy dni w tygodniu. - Zależy nam, by w weekendy baszta była dostępna dla zwiedzających od południa do godzin wieczornych - przekazuje rzeczniczka.


Taki widok będzie można podziwiać z baszty (fot. UM Wodzisław)


Czekają na zgodę

Urząd rozważał też zlecenie obsługi baszty lokalnemu stowarzyszeniu, np. pasjonatom historii, którzy mogliby ciekawie opowiadać zwiedzającym o obiekcie, ale tu potrzebna jest zgoda ministerstwa. - Cały czas czekamy na ewentualną zgodę, ale żeby nie wstrzymywać otwarcia baszty, a chcemy by jak najszybciej była dostępna, będziemy szukać już teraz dwóch osób do jej obsługi - tłumaczy Anna Szweda-Piguła.

Przypomnijmy, że remont baszty wraz z infrastrukturą towarzyszącą ruszył we wrześniu 2020 r. Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu. Projekt tej inwestycji został złożony przez czeski Euroregion Silesia, a miasto Wodzisław jest partnerem zadania. Remont baszty przebiega z opóźnieniem. Zgodnie z założeniami obiekt miał być gotowy 1 lutego 2021 roku.