Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

"55 l/m2/h, to był rekordowy opad w Lubomi". Ucierpiało około 400 gospodarstw domowych

14.05.2021 15:42 | 4 komentarze | art

Wczorajszy opad był rekordowy. Takich opadów nie było nawet w czasie powodzi 1997 r. - mówi Bogdan Burek, zastępca wójta Lubomi. Szacuje, że wczoraj spadło około 55 l wody na metr kwadratowy w ciągu jednej godziny. W wyniku powstałej powodzi oraz spływu ziemi i piasku porwanych z pól ucierpieć mogło, wedle wstępnych szacunków, około 400 gospodarstw domowych.

 "55 l/m2/h, to był rekordowy opad w Lubomi". Ucierpiało około 400 gospodarstw domowych
Przy ul. Potockiej w Lubomi uszkodzeniom uległy wszystkie posesje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Powołaliśmy 5 komisji do szacowania strat, które pracują dziś i będą pracować jutro aż do skutku. Szacuję, że ucierpiało około 400 gospodarstw domowych w Lubomi i Syryni, gdzie ucierpiało około 100 gospodarstw. Największe szkody odnieśli mieszkańcy ul. Potockiej w Lubomi i Potokowej w Syryni - mówi Bogdan Burek, zastępca wójta Lubomi. 

Zastępca wójta: to był rekordowy opad

Jak dodaje, woda porwała z pól ogromne masy ziemi i piasku, które dosłowne zamuliły posesje i drogi. - Na ul. Potokowej warstwa namułu miała 0,5 grubości. Wszystko to spłynęło z okolicznych pól razem z wodą.  Według szacunków w ciągu godziny spadło 55 litrów wody na metr kwadratowy. To rekord. Takich opadów nie było nawet w 1997 r. Takiej ilości wody nie mógł odebrać żaden potok - mówi Burek.

Jak dodaje, mieszkańcy mogą namuł zebrany z posesji składować przed posesje, skąd będzie odbierany przez służby komunalne. - Podobnie zniszczone sprzęty. Mieszkańcy również mogą wystawiać je przed posesje, skąd zostaną odebrane przez gminę - mówi Bogdan Burek. Gmina będzie rozwozić również worki z piaskiem, każdy może je również odbierać we własnym zakresie w bazie brygady gospodarczej gminy. 

Wczorajsze ulewy spowodowały, że potok Lubomka zamienił się w rzekę. Jak mówili nam dziś rano mieszkańcy ul. Potockiej, wzdłuż której płynie Lubomka, wystarczyło 1,5 godziny deszczu, by potok, zasilony wodami schodzącymi z pól usytuowanych na wzniesieniach, zalał doszczętnie całą ulicę. 

W godzinę niemal 10 procent rocznego opadu?

55 l wody na 1 metr kwadratowy w ciągu godziny oznacza, że w tym czasie spadło 55 mm deszczu. Dla porównania rekordowy opad w Polsce w ciągu godziny odnotowano 18 maja 1996 r. w Sułoszowej w Małopolsce. Wówczas spadło tam 180 mm deszczu w ciągu godziny. Średnia roczna suma opadów w Polsce wynosi w ostatnich latach blisko 600 mm, z czego 15-20 procent stanowi śnieg. To oznacza, że wczoraj w Lubomi spadło w ciągu godziny niemal 10 procent tego, co na całą Polskę spada w ciągu... roku. Tymczasem deszcz niestety nie odpuszcza. 

Poniżej filmik nagrany wczoraj przez jednego z mieszkańców ul. Potockiej w Lubomi.