środa, 20 października 2021

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Wójt Krzyżanowic o ostatnich zdarzeniach: Sytuacja jest ciężka [RELACJA LIVE]

14.05.2021 12:34 | 0 komentarzy | mad

Z Grzegorzem Utrackim, wójtem Krzyżanowic spotkaliśmy się przed urzędem gminy, aby porozmawiać o bieżącej sytuacji. – Takiej wody jeszcze nie mieliśmy tutaj nigdy – powiedział nam włodarz.

Wójt Krzyżanowic o ostatnich zdarzeniach: Sytuacja jest ciężka [RELACJA LIVE]
Grzegorz Utracki, wójt gminy Krzyżanowice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Wójcie, jakie zniszczenia? Mieszkańcy mówią, że to największa woda, jaką widzieli tutaj kiedykolwiek.

- Po pierwszej wodzie sprzed wczoraj względnie posprzątaliśmy teren. Niestety, kolejny nawalny deszcz spowodował bardzo szybkie powstanie potoku w centrum Krzyżanowic. Takiej wody jeszcze nie mieliśmy tutaj nigdy, choć wcześniej bywały podtopienia.

Najgorsze jest to, że ogromne masy gliny zatykają nam kanalizację. Odnotowano bardzo duże strat w posesjach prywatnych, na drogach i chodnikach. Wczoraj mieliśmy wodę w urzędzie, musieliśmy ratować archiwum i serwerownię. Generalnie jest bardzo dużo strat. Nie tylko w sołectwie Krzyżanowice, ale w Owsiszczach i Tworkowie pojawiły się już wczoraj większe podtopienia; bo przedwczoraj głównie problem dotyczył Krzyżanowic, Owsiszcz i Nowej Wioski. Te nawalne deszcze i świeżo uprawiana kukurydza spowodowały, że to wszystko (glina – przyp. red.) zeszło z pól. Mieszkańcy mają zanieczyszczenia w piwnicach, domach, na podwórkach.

- Usłyszałem, że woda nie tylko wdzierała się do piwnic, ale już na poziomy mieszkalne.

- Były takie sytuacje, są różne ukształtowania terenu.

Sytuacja jest ciężka.

Strażacy i mieszkańcy walczą. Przedsiębiorcy również, których angażujemy ze sprzętem - tych, którzy mają samochody, ładowarki, ciągniki. Ratujemy, jak się da. Jest sporo zniszczeń. Straty będziemy szacować.

- Panie wójcie a jak urząd gminy? Woda wdarła się do budynku, są więc jakieś straty?

- Na bieżąco ratowaliśmy budynek, wylewaliśmy wodę. Są straty, gdzieś tam podmoknięcia parkietów na dużej sali (tam odbywa się m.in. sesja rady gminy – przyp. red). Zobaczymy, jak będzie.

Udało się uratować serwerownię, archiwum - to jest ważne.

- Myślicie o jakieś pomocy dla lokalnych przedsiębiorców?

- Pomoc „idzie” cały czas, bo strażacy-ochotnicy pomagają mieszkańcom. Również pobliski „Magic” był wysprzątany - usunięta została glina po pierwszej fali.

Niestety, wczoraj dostaliśmy dwa razy większą wodę, tak więc będziemy pomagać na bieżąco.

Mieszkańcy zresztą sami walczą, bo ucierpiało bardzo wiele osób, nie tylko w Krzyżanowicach, ale w Owsiszczach, Nowej Wiosce. W Nowej Wiosce wypłukało w pewnym miejscu asfalt, chodniki poniszczyło. Start mamy dużo, będziemy na bieżąco je likwidować.

- Pozostaje życzyć, aby nawalne deszcze nie nawiedziły nas w najbliższym czasie, bo może być różnie.

- Niestety, aura nie sprzyja. Starty w rolnictwie też są, ale one spowodowały jakby straty w mieniu mieszkańców i gminy. Poszkodowanych jest mnóstwo osób. Mieliśmy wizytę organów Państwowej Straży Pożarnej z Warszawy i Katowic.

Będziemy starali się to uporządkowywać.

Rozmowę z wójtem Grzegorzem Utrackim „na żywo” transmitowaliśmy na naszym Facebooku. Wywiad można zobaczyć poniżej:Zobacz również:Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.