Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Wizja nowego przedszkola w Łaziskach jest, projekt będzie. Na budowę trzeba szukać pieniędzy [WIZUALIZCJA]

13.05.2021 09:57 | 6 komentarzy | art

Urząd Gminy w Godowie przymierza się do budowy kolejnego przedszkola. Nowy obiekt ma powstać w Łaziskach. Na razie gotowa jest koncepcja, w tym roku zlecone zostanie opracowanie projektu budowlanego.

Wizja nowego przedszkola w Łaziskach jest, projekt będzie. Na budowę trzeba szukać pieniędzy [WIZUALIZCJA]
Tak wedle koncepcji ma wyglądać nowe przedszkole w Łaziskach. Po opracowaniu projektu budowlanego pewne szczegóły mogą ulec zmianie. Fot. UG Godów.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie przedszkole w Łaziskach funkcjonuje w budynku szkoły podstawowej. Razem tworzą Zespół Szkolno-Przedszkolny. Przedszkole mieści się na piętrze budynku szkoły. I to jest jedna z jego wad, bo nowoczesne przedszkola to budynki parterowe, budowane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi budynków przeznaczonych do użytku przez osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.

Kiedyś jeden oddział, teraz trzy, a i tak za mało

Poza tym mieści tylko trzy oddziały, w tym - ze względu na brak miejsca - jeden niepełny (liczący mniej niż 25 dzieci), a chętnych do przedszkola z roku na rok przybywa. W tym roku dzieci, dla których zabrakło miejsca zostały skierowane do innego przedszkola - od września będą przedszkolakami w sąsiednim Godowie.

- Początkowo przedszkole w Łaziskach było przedszkolem jednooddziałowym, które ze względu na potrzeby, poprzez adoptowanie kolejnych pomieszczeń, rozrosło się do trzech oddziałów. Więcej zmieścić się już nie da, a trend w naszej gminie jest taki, że dzieci w wieku przedszkolnym przybywa, co związane jest również z migracją do naszej gminy - wyjaśnia Katarzyna Kubica, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Polityki Społecznej w Urzędzie Gminy w Godowie.

Szkoła potrzebuje miejsca

Dlatego pod koniec stycznia 2020 r. Rada Rodziców przedszkola w Łaziskach wystosowała do wójta gminy petycję w sprawie budowy nowego przedszkola, które miałoby powstać na zakupionej w tym celu działce. W petycji podkreślono, że nowe przedszkole to szansa na zapewnienie maluchom lepszych warunków. - Nowy budynek byłby odpowiedzią na nasz największy problem, z jakim się borykamy - problem bezpieczeństwa - napisali w petycji członkowie Rady Rodziców. Rodzice podkreślili też, że nowe przedszkole to również konieczność dla samej szkoły podstawowej, która po kolejnej reformie edukacji, wiążącej się ze zwiększeniem oddziałów szkolnych, boryka się z brakiem miejsca. Zresztą przyznaje to również Katarzyna Kubica: - Powrót klas 7 i 8. do szkoły podstawowej sprawił, że placówka boryka się z brakiem klas. Przeniesienie przedszkola do nowej lokalizacji pozwoliłoby wygospodarować dodatkowe sale lekcyjne w samej szkole.

Czy na przedszkole starczy?

Odpowiedź wójta na petycję rodziców nie była zbyt optymistyczna. Przypomniano, że koszt budowy nowego przedszkola to kilka milionów złotych, a gmina przymierza się do termomodernizacji szkoły w Gołkowicach, budowy sali gimnastycznej w Skrbeńsku (obie te inwestycje będą realizowane w tym roku) i termomodernizacji przedszkola w Skrzyszowie. A wcześniej jeszcze wybudowała nowe, duże przedszkole w Gołkowicach. 

Koncepcja gotowa, czas na projekt

Mimo to gmina przystąpiła w zeszłym roku do opracowania koncepcji budowy nowego przedszkola, które ma powstać na działce o powierzchni około 13 arów, sąsiadującej ze ZSP w Łaziskach. Wedle gotowej już koncepcji nowe przedszkole ma być budynkiem częściowo podpiwniczonym z poddaszem użytkowym, z dachem czterospadowym. Budynek ma zostać wykonany w tradycyjnej konstrukcji. Elewacje i bryła zostaną zaprojektowane tak, aby obiekt wizualnie wkomponował się w otoczenie w tym w budynek ZSP. Powierzchnia zabudowy ma wynieść 800 m2. Obiekt ma być ogrzewany gazem i będzie uwzględniać wymagania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. W tym roku gmina zleci wykonanie projektu budowlanego przedszkola. - Szczegóły tego projektu zostaną uzgodnione z kierownictwem ZSP oraz z Radą Rodziców - podkreśla Tomasz Kasperuk, zastępca wójta Godowa. - Konsultacje z Radą Rodziców dopiero przed nami. Projekt może znacznie różnić się od przygotowanej koncepcji - zaznacza Katarzyna Kubica.

Będą szukać środków zewnętrznych

Przygotowanie projektu budowlanego nie oznacza, że od razu gmina zleci budowę przedszkola. Na to zadanie trzeba będzie najpierw znaleźć środki. - Na razie finansowania nie mamy, więc nie wiadomo kiedy uda nam się nowe przedszkole wybudować. Ale chcemy mieć gotowy projekt. I zamierzamy szukać środków zewnętrznych, którymi sfinansujemy budowę - mówi Tomasz Kasperuk. Gotowy projekt w takiej sytuacji umożliwia szybkie przystąpienie do budowy po uzyskaniu finansowania, co jest ważne m.in. w kontekście konieczności rozliczenia na czas pozyskanych środków zewnętrznych.