środa, 4 sierpnia 2021

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

Balaton otworzą z końcem czerwca, a mogli dwa tygodnie wcześniej. Kierownictwo urzędu: to konsekwencja działań rady

13.05.2021 09:30 | 2 komentarze | juk

Wodzisławscy radni chcieli, żeby kąpielisko Balaton zostało otworzone nie w ostatni weekend czerwca, a dwa tygodnie wcześniej. Kierownictwo urzędu stawia jednak sprawę jasno i mówi stanowczo, że późniejsze otwarcie kąpieliska jest wynikiem ich wcześniejszych cięć budżetowych.

Balaton otworzą z końcem czerwca, a mogli dwa tygodnie wcześniej. Kierownictwo urzędu: to konsekwencja działań rady
Ośrodek Rekreacyjny "Balaton" jest miejscem, które cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Wodzisławia Śl., ale również i okolic szczególnie w okresie wakacyjnym. (fot. Dariusz Szuba)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tradycją już się stało, że w okresie wakacyjnym na wypoczywających na terenie Ośrodka Rekreacyjnego "Balaton" w Wodzisławiu Śl. czeka plaża oraz wyznaczone kąpielisko z pływającym pomostem. Są również ratownicy, którzy dbają o bezpieczeństwo. W trakcie jednej z ostatnich sesji radni procedowali uchwałę w sprawie określenia sezonu kąpielowego i wykazu kąpielisk na terenie miasta na 2021 r. Jak zapisano w uzasadnieniu projektu dokumentu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "Centrum" wystąpił z wnioskiem do prezydenta o umieszczenie kąpieliska Balaton w rejestrze kąpielisk na terenie miasta. Określił w nim również, że kąpielisko będzie funkcjonowało od 25 czerwca do 5 września.

Wniosek o wcześniejsze otwarcie sezonu

Radny Mariusz Blazy przypomniał w trakcie obrad, że we wrześniu zeszłego roku komisja promocji, sportu i rekreacji ustaliła, że Balaton w 2021 r. będzie otwarty nie od 25, ale od 12 czerwca. - Wnosiliśmy o wydłużenie jego funkcjonowania, ponieważ wodzisławianie od połowy czerwca dość licznie korzystają z tego kąpieliska, który wówczas jest całkowicie pozbawiony opieki. W mojej ocenie też jako ratownika, te pierwsze naprawdę ciepłe dni są najbardziej niebezpieczne dla jeszcze niezaznajomionych z wodą osób - mówił. W efekcie złożył wniosek o wprowadzeniu do uchwały poprawek dotyczącej trwania sezonu kąpielowego od 12 czerwca do 5 września.

Te pierwsze naprawdę ciepłe dni są najbardziej niebezpieczne dla jeszcze niezaznajomionych z wodą osób - uważa Mariusz Blazy.

Radni sami sobie winni?

Następnie głos zabrała zastępca prezydenta Izabela Kalinowska. - Wsłuchaliśmy się w państwa sugestie o wydłużenie sezonu kąpielowego. Była pełna zgoda w tej sprawie z naszej strony. W grudniu jednak obcięliście o prawie 130 tys. zł budżet MOSiR-u. Tym ruchem spowodowaliście, że dyrektor Bogdan Bojko był niestety zmuszony do szukania różnego rodzaju oszczędności w jednostce i jedną z nich było skrócenie funkcjonowania Balatonu - mówiła. - W tej chwili ubolewacie, że czas ten został skrócony, a lekką ręką w grudniu zmniejszyliście budżet MOSiR-u. Bądźmy konsekwentni w swych działaniach - dodała stanowczo.

Na słowa Izabeli Kalinowskiej zareagował radny Blazy. Podkreślił, że zmiany w budżecie MOSiR-u dotyczyły głównie wydatków osobowych. - Zatrudnienie ratowników jest wydatkiem nieosobowym - zauważył. Dodał, że w ciągu roku wystąpiły również oszczędności w jednostce związane m.in. z ograniczeniem działalności pływalni Manta oraz nieotwarciem miejskiego lodowiska. - Moja idea jest taka, żeby sezon kąpielowy określić z wcześniejszą datą, tak aby umożliwić dyrektor MOSiR-u ewentualne wystąpienie z korektą do złożonego wcześniej wniosku i kąpielisko otworzyć dwa tygodnie wcześniej - mówił Mariusz Blazy.

Radca prawny: nie ma możliwości poprawienia wniosku

W dyskusję włączył się urzędowy radca prawny Aleksander Guła. Wyjaśnił, że właściwa ustawa określa procedurę związaną z określeniem sezonu kąpielowego na terenie miasta. Zobowiązuje ona organizatora kąpieliska do złożenia do 31 grudnia wniosku do prezydenta określającego termin otwarcia i zamknięcia kąpieliska. Następnie prezydent na podstawie złożonego wniosku przygotowuje projekt uchwały, który poddaje konsultacjom społecznym, a dalej do 20 maja rada ma czas na podjęcie uchwały. - Wniosek z terminem otwarcia i zamknięcia kąpieliska należy do podmiotu władającego kąpieliskiem. Natomiast rada miasta określa sezon kąpielowy na terenie całej gminy - tłumaczył. Radca prawny dodał, że ustawa nie przewiduje możliwości poprawienia złożonego przez MOSiR w grudniu wniosku.

W tej chwili ubolewacie, że okres funkcjonowania Balatonu został skrócony, a lekką ręką w grudniu zmniejszyliście budżet MOSiR-u - mówiła Izabela Kalinowska.

Otworzą Balaton wcześniej?

Większość rady poprała wniosek radne Blazego. W efekcie uchwała została przegłosowana z wcześniejszą datą otwarcia sezonu kąpielowego na terenie Wodzisławia Śl. Skontaktowaliśmy się z kierownikiem biura spraw społecznych w wodzisławskim magistracie Izabelą Michałek. Zapytaliśmy, czy jest możliwość otwarcia Balatonu wcześniej niż 25 czerwca. - Nie ma takiej możliwości - mówi nam. Dodaje, że choć rada wydłużyła czas trwania sezonu kąpielowego, to samo kąpielisko zostanie otworzone w terminie, jaki został określony we wniosku, który w grudniu złożył MOSiR. - Balaton będzie funkcjonował od 25 czerwca do 5 września - informuje kierownik Michałek.

Ludzie:

Izabela Kalinowska

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego