Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co dalej ze Zbiornikiem Kotlarnia? Wkrótce ma zostać podpisane ważne porozumienie

Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej mówił na ostatniej sesji o liście intencyjnym, który ma zostać podpisany w sprawie budowy Zbiornika Kotlarnia. – To porozumienie jest na samym finiszu – informował burmistrz radnych miejskich.

Co dalej ze Zbiornikiem Kotlarnia? Wkrótce ma zostać podpisane ważne porozumienie
Dokument, który prezentuje burmistrz Paweł Macha to „Prawne uwarunkowania do dokonania oceny optymalnego kierunku adaptacji zagospodarowania terenu poeksploatacyjnych kopalni piasku Kotlarnia z uwzględnieniem skutków bezpośredniego i pośredniego oddziaływania na możliwości realizacji zadań (własnych i zleconych) przez Gminę Bierawa i Gminę Kuźnia Raciborska”. To analiza prawna jak zbiornik powinien być zbudowany, kto powinien za co zapłacić oraz określa schemat beneficjentów projektu.

To powracający temat na obrady kuźniańskiej rady. Na marcowej sesji burmistrz Macha sygnalizował temat. Wówczas informował o spotkaniach, jakie odbył z Krzysztofem Ficoniem, wójtem sąsiedniej Bierawy w kwestii budowy Zbiornika Kotlarnia w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie w Warszawie i Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach. – Już rozmawiamy o dokumentacji technicznej dla tego zadania – zakomunikował wówczas. Wyjaśnił także, że trwa praca nad draftem porozumienia w celu „uruchomienia jak najszybszego procedowania, sporządzenia dokumentacji technicznej”. Dokument ma zostać zawarty pomiędzy samorządami Kuźnia Raciborska i Bierawa, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Lasami Państwowymi oraz kopalnią piasku Kotlarnia.

Co da porozumienie?

Na ostatniej sesji burmistrz Macha powiedział, że dokument, który ma zostać podpisany przez wszystkie podmioty, jest już na ukończeniu.

– Doszliśmy do porozumienia – zakomunikował Macha.

I zapowiadał, że uroczyste podpisanie dokumentu ma nastąpić do kilku tygodni w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej. – My jesteśmy organizatorem – wyjaśniał.

Poproszony przez nas burmistrz o rozwinięcie tematu, wyjaśnia, że wieloletnie starania grupy osób doprowadziły do wpisania budowy Zbiornika Kotlarnia w strategiczne dokumenty, niezbędne do jego budowy. A co da samo porozumienie?

– To daje zielone światło dla gospodarza tego tematu, czyli Wód Polskich do rozpoczęcia przetargu na dokumentację – tłumaczy burmistrz.

Jednocześnie dodaje, że list intencyjny będzie obejmował partycypowanie sygnatariuszy w kosztach pierwszego etapu inwestycyjnego, czyli przy przygotowaniu studium wykonalności tego Zbiornika.

Naprawa, a nie degradacja

Przypomnijmy, o pomyśle budowy Zbiornika Paweł Macha mówi już od dłuższego czasu. W artykule „Zbiornik Kotlarnia może powstać w trzy lata” przedstawialiśmy wizję włodarza na to zadanie.

Burmistrz wskazuje na sołectwa Turze, Budziska i Ruda, czyli miejscowości, które jego zdaniem są zabezpieczone przed powodzią, poprzez domkniętą linię wałów po stronie opolskiej i wybudowanym Zbiornikiem Racibórz. Nadal pozostaje jeszcze jej część wschodnia, która odpowiedniego - zdaniem włodarza - zabezpieczenia przeciwpowodziowego nie ma. Z pomocą miałby przyjść Zbiornik Kotlarnia, który miałby pełnić funkcję przeciwpowodziową i retencyjną. – W chwili nawalnych deszczy gminę zalewa rzeka Ruda, która jest krótka i płynie z bardzo zurbanizowanych miejsc jak Rybnik i Żory. Jakikolwiek opad powoduje nagłe wzrosty w tej rzece, która jest kręgosłupem tej gminy – podkreśla Paweł Macha.

I przypomina, że jest pomysł, aby wyżówkę ze Zbiornika Rybickiego przekierowywać do Zbiornika Kotlarnia, wzdłuż kolei piaskowej. – Zbiornik miałby mieć 24 mln m3 rezerwy powodziowej – wylicza, wskazując, że tym działaniem gmina Kuźnia Raciborska byłaby zabezpieczona przed ewentualną powodzią.

– Co ważne realizacja tego zadania będzie rekultywacją terenu w Kotlarni, a nie budową Zbiornika w środku lasu. To naprawa środowiska, a nie degradacja – podkreśla Paweł Macha.

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~jok (83.7. * .33) 14.05.2021 10:18

Uważam, e jest to świetny pomysł i kibicuję pomysłowi Burmistrza. Nie można patrzeć jak zamiera bez wody las na pożarzysku. Taki zbiornik na pewno pomoże drzewom.