Piątek, 28 stycznia 2022

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Kultura

33. Almanach Prowincjonalny i recital Kuby Blokesza w Raciborzu

12.05.2021 10:14 | 0 komentarzy | rck

Wydarzenie odbędzie się 23 maja o godz. 17.00 w ogrodzie Domu Kultury Strzecha. Wstęp wolny.

33. Almanach Prowincjonalny i recital Kuby Blokesza w Raciborzu
Kuba Blokesz pochodzi z naszego regionu. Urodził się w Pszowie, uczęszczał do II LO w Wodzisławiu Śląskim. Udzielał się również w Raciborskim Centrum Kultury (fot. Jerzy Dziedziczak).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

33. numer „Almanachu Prowincjonalnego” przynosi tradycyjną już dawkę poezji, felietonów, recenzji i publicystyki. Dominantę stanowi czterogłosowe wspomnienie wybitnego poety z Sanoka, Janusza Szubera. Blok tłumaczeń rozszerzają Antoni Libera z niemieckiego (Rilke) oraz Michał Bzinkowski z greckiego (T. Liwaditis). Numerowi patronuje niejako Ernest Bryll, zdjęcia to dzieło Pawła Okulowskiego.

Gościem specjalnym będzie jeden z autorów numeru, wrocławianin Robert Gawłowski, znakomity poeta, krytyk literacki, dramaturg i radiowiec; znawca i miłośnik Hellady. W ostatnim czasie opublikował trzy (!) tomiki, w tym znakomicie przyjęty przez krytykę „Pył”.

Muzycznie - recitalem zatytułowanym „Wiersze (pod)różne” wieczór umili Kuba Blokesz.

ROBERT GAWŁOWSKI - poeta, dziennikarz i krytyk literacki. Autor sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych, dramaturg. Wydał łącznie 7 tomów poezji. Związany w radiem Wrocław, gdzie przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora programowego.

KUBA BLOKESZ – niegdyś udzielający się w RCK, śpiewa piosenki napisane przez siebie, a czasem tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara. Jest laureatem kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski. Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie” (wyd. 2015), który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. W płycie biorą udział: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska.

„Wiersze (pod)różne” to zestaw piosenek różnych. Mieszają się tutaj autorzy tekstów, reprezentujący odmienne spojrzenie na świat; tematy, dotykające rzeczy ważnych ale i błahych, czy kompozycje niosące spokojne melodie albo bardziej zadziorne rytmy. „Wiersze (pod)różne” mają również aspekt podróżniczy: czysto geograficzny (teksty pochodzą m.in. z Ukrainy i Czech), jak i opisujący wymagającą podróż w stronę drugiego człowieka – i wreszcie - w głąb samego siebie.

Na wydarzenie zapraszamy do Ogrodu Kulturalnego RCK DK „Strzecha” (ul. Londzina 38) 23 maja o godz. 17.00.

Wstęp wolny.

źródło: RCK