środa, 28 lipca 2021

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Strajk w rybnickim WORD-zie. Odbywa się tylko część egzaminów na prawo jazdy

12.05.2021 07:00 | 4 komentarze | acz

Osoby, które odliczały dni do swojego egzaminu na prawo jazdy, będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Rybnicki i jastrzębski ośrodek egzaminowania kierowców prowadzą działalność w bardzo ograniczonym zakresie. Powodem jest strajk pracowników. Związkowcy chcą wyrównania wynagrodzeń i 1500 złotych podwyżki.

Strajk w rybnickim WORD-zie. Odbywa się tylko część egzaminów na prawo jazdy
Rybnicki WORD został oflagowany przez związkowców. Spór skutecznie paraliżuje egzaminy w regionie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pracownicy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego Katowice zrzeszeni w związku zawodowym Solidarność 80 rozpoczęli strajk w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Rybniku i Tychach. Strajkować ma blisko 60 pracowników katowickiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Pracownicy chcą podniesienia zarobków o 1500 złotych, jednak dyrekcja WORD proponuje 500 złotych.

- W 2010 r. egzaminatorom w WORD Katowice zostało obniżone wynagrodzenie o 1000 zł. i do tej chwili nie dostaliśmy żadnej podwyżki. Najmniej zarabiający egzaminator otrzymuje pensję ok. 3500 brutto. Poza nielicznymi wyjątkami, ponieważ są „wybrańcy”, którzy zarabiają więcej za wykonywanie takiej samej pracy. WORD Katowice jest największym WORD-em w kraju o największym majątku i największych przychodach. W innych WORD-ach w kraju od wielu lat egzaminatorzy zarabiają dużo więcej. Zarobki są wyższe nawet o 1500 zł. Nawet w naszym województwie, w Częstochowie egzaminatorzy zarabiają od nas dużo więcej. My nie żądamy nic więcej, jak zarabiający w innych WORD-ach - piszą związkowcy z Sierpnia 80.

Cały spór trwa od wielu miesięcy. 5 maja 2021 na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego dyrektor WODDR zaproponował podwyżkę 500 zł dla egzaminatorów i 300 zł dla biura obsługi klientów oraz pracowników technicznych od lipca 2021 r.

Zdaniem związku propozycje są nie do przyjęcia, dlatego od 10 maja przystąpiono do akcji strajkowej. - 1500 złotych podwyżki z wyrównaniem od 2020 roku, gdzie strata WORD Katowice była na poziomie 2,2 miliona złotych jest w tym momencie dążeniem do bankructwa całego ośrodka - komentuje Łukasz Drob, dyrektor WORD Katowice w rozmowie z eska.pl.

Nie wiadomo do kiedy potrwa konflikt w WORD. - Egzaminy są prowadzone, lecz w ograniczonym zakresie - informuje dyrekcja WORD Katowice. - Osobom, których egzaminy będą odwołane, proponowane są nowe terminy z zachowaniem opłaty egzaminacyjnej. Brak informacji o odwołaniu egzaminu oznacza, że planowany egzamin się odbędzie - dodaje. Dyrektor WORD sprowadził posiłki z innych ośrodków egzaminacyjnych, ale osoby zapisane na egzamin muszą liczyć się z opóźnieniami i utrudnieniami. We wtorek około godziny 14.00 na plac manewrowy rybnickiego WORD świecił pustkami.