Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Piękne zakończenie ulicy Długiej. Zobaczcie, jak teraz wygląda Skwer Bractw Strzeleckich

11.05.2021 13:39 | 3 komentarze | żet

Zieleniec jest położony u zbiegu ulicy Długiej i Gimnazjalnej w Raciborzu, nieopodal miejsca, w którym kiedyś znajdowała się brama zwana mikołajską, głubczycką lub wielką. Niedawno skwer został zrewitalizowany.

Piękne zakończenie ulicy Długiej. Zobaczcie, jak teraz wygląda Skwer Bractw Strzeleckich
Oto Skwer Bractw Strzeleckich w nowej odsłonie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trawa z rolki i wielki kamień

Przebudowa ulicy Gimnazjalnej zmierza ku końcowi. Przy okazji zrewitalizowano również zieleniec położony naprzeciwko "Ekonomika", u zbiegu ulicy Gimnazjalnej i Długiej. Żywopłot zastąpiły rabaty. Na miejscu ustawiono też kamień.

- To kamień pamięci braci kurkowych. Głaz podarowany nam został przez jednego z naszych braci - Zbigniewa Woźniaka i pochodzi z większej kolekcji głazów znajdującej się w Pałacu w Wojnowicach - wyjaśnia hetman raciborskiego bractwa kurkowego Józef Pluta.

"Ludmiła" niebawem

Wkrótce na miejscu stanie również replika armaty "Ludmiła", którą do niedawna można było oglądać w Parku Zamkowym.

– "Ludmiła" nie do końca szczęśliwie stojąc po drugiej stronie Odry skierowana była w stronę miasta - uważa Józef Pluta, stąd decyzja o jej przeniesieniu. - Chodzi o to by broniła, a nie była wycelowana w Racibórz - dodaje J. Pluta.

Ważąca 300 kg replika XVIII-wiecznego działa jest w tej chwili poddawana konserwacji.

Nowa nazwa

Skwer Bractw Strzeleckich nosi tę nazwę od kwietnia 2020 roku. W ten sposób upamiętniono piętnastą rocznicę wznowienia działalności Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

W średniowieczu bractwa strzeleckie odpowiadały m.in. za utrzymanie murów miejskich we właściwym stanie oraz obronę miasta przed zagrożeniem. Nowa nazwa skweru nie jest przypadkowa - tuż obok przebiegały niegdyś mury miejskie, których elementem była tzw. brama wielka.

Przebudowa za ponad pół miliona złotych

Koszt przebudowy ulicy Gimnazjalnej to 555 tys. zł (brutto). Za realizację przedsięwzięcia odpowiada firma Bruki Trawiński, która wygrała przetarg. Inwestycja objęła m.in. roboty rozbiórkowe, przebudowę jezdni, pasa postojowego i nawierzchni chodnika, demontaż starych i zabudowę nowych studzienek ściekowych, a także wykonanie trawnika z rolki na skwerach i nasadzenie zieleni. Całość powinna być gotowa do końca czerwca 2021 r.