Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Radni z Nędzy apelują do radnych Sejmiku: Pozwólcie przejść na gaz

08.05.2021 08:01 | 4 komentarze | mad

Coraz więcej samorządów występuje z apelem do Sejmiku Województwa Śląskiego o odsunięcie w czasie uchwały antysmogowej. Na podobny krok zdecydowano się w Nędzy.

Radni z Nędzy apelują do radnych Sejmiku: Pozwólcie przejść na gaz
Terminy budowy sieci gazowej nie pokrywają się z terminami śląskiej uchwały antysmogowej - zauważają radni z gminy Nędza. Na zdjęciu przewodniczący tego gremium - Gerard Przybyła.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zmiany wraz z nowym rokiem

Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, weszła w życie 1 września 2017 r. Ma wyeliminować zatruwające powietrze urządzenia grzewcze i obowiązuje na terenie całego województwa śląskiego, a regulacjom, które wprowadza uchwała, muszą podporządkować się mieszkańcy województwa. Termin wymiany pieca lub kotła zależy od czasu jego użytkowania. Likwidacja kotłów pozaklasowych, eksploatowanych powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub bez tabliczki znamionowej, musi nastąpić do końca 2021 roku.

Radni apelują: Dajcie więcej czasu

W uzasadnieniu uchwały, w której Rada Gminy Nędza zwróciła się z apelem do Sejmiku Województwa Śląskiego, podkreślono, że „na terenie samorządu rozpoczęto prace inwestycyjne polegające na budowie sieci gazowej na znacznym obszarze gminy, co umożliwi mieszkańcom wymianę źródeł ciepła na ekologiczne”. – W związku z tym, że terminy realizacji budowy sieci gazowej nie pokrywają się z terminami ujętymi w uchwale Sejmiku Województwa nr V/36/1/2017 z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, a mieszkańcy mają możliwość podpisania umowy z właścicielem sieci gazowej na wykonanie przyłącza w następnych latach, wskazane jest przedłużenie terminu realizacji postanowień wyżej wymienionej uchwały – zaapelowali radni z Nędzy.

Wcześniej na taki krok zdecydowali się m.in. rajcy z sąsiedniej Kuźni Raciborskiej. I podobnie jak w przypadku Nędzy wskazywali na budowę sieci gazowej. Podkreślili również znaczenie projektu partnerskiego – odnoszącego się do odnawialnych źródeł energii, który docelowo umożliwi mieszkańcom zmianę systemów centralnego ogrzewania. To projekt, w którym uczestniczy również Nędza. Przypomnijmy, w ramach zadania w przypadku Kuźni Raciborskiej ma dojść do montażu ponad 400 instalacji. Planowana łączna wartość wydatków to 8 119 413,24 zł, z czego 7 246 068,00 zł to wydatki kwalifikowane w projekcie. W przypadku Nędzy mówi się o sfinansowaniu budowy 310 instalacji. Natomiast planowana łączna wartość wydatków to 5 923 260,60 zł, z czego 5 319 000,00 zł to wydatki kwalifikowane.

(mad)